Ana1
Hamilelik Gebelik

Doğum İçin Doğru Hastane Nasıl Seçilmelidir?

Doğum İçin Doğru Hastane Nasıl Seçilmelidir?

Doğum anne sağlığı ve yanı sıra da bebek sağlığı için oldukça kritik bir durumdur. Bu noktada doğum yapılacak olan hastane seçimi de önem kazanmaktadır. Çünkü doğum için her hastane yeteri kadar donanıma sahip değildir. Doğum sadece tek yanlı olarak düşünülmemesi gereken hassas bir konu olduğu için doğum sonrasında da oluşabilecek komplikasyonlar göz önünde tutularak bu alanda donanımlı hastanelerin tercih edilmesi anne bebek sağlığına olumlu bir biçimde katkı sağlayacaktır.

Bebek Bakım Ünitesi Önemli

Peki anne adayları doğum için hastane seçiminde nelere dikkat etmesi gerekir?

Öncelikte tercih edilecek hastanenin anne ve çocuk sağlığı alanında uzman olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hastanenin bebek bakım ünitesinin mutlaka olması gerekir. Çünkü yeni doğan bir bebek pek çok riske karşı oldukça savunmasız ve açıktır. Bu neden ile bebek sağlığı açısından bebek bakım ünitesi olmazsa olmazlardandır. Doğum öncesi ve sonrası sağlık sadece bebek bakımından değil aynı zamanda anne açısından da oldukça önemlidir. Bu neden ile yetişkin bakım ünitesi gibi yoğun bakım ünitesinin de doğum yapılacak olan hastanede bulunması kritik noktalardan biridir.

Doğum için tercih özel bir hastanede olacak ise anne adayı öncesinden doktor ile görüşerek doğum sonrasında istediği odayı seçebiliyor. Fakat devlet hastanelerinde tabi ki böyle bir uygulama söz konusu değildir.

Doğuma Girmek İsteyen Baba Adayları

Baba adayları da zaman zaman doğum heyecanına birebir ortak olmak isteyebilir. Bu durumda doğuma girmek isteyen bir baba adayı hastane seçimini buna gör yapmalıdır. Çünkü yine bazı hastanelerin sağlık ve hijyen açısından bu duruma izin vermedikleri görülüyor. Fakat özel hastaneler genellikle bu konuda daha yumuşak davranabiliyor. Yine bunun içinde doktor ile önceden konuşularak gerekli izinlerin alınması gerekiyor.

Hastane masrafları da hastane seçimde belirleyici oluyor. Bu noktada doğum öncesinde hem sezaryen hem de normal doğum fiyatları KDV ücretleri ile birlikte hesap edilmeli ki doğum sonrası sürpriz yaşanmasın. Tüm bu detaylardan önce size ulaşım bakımından en kolay olan ayrıca anne ve çocuk sağlığını dikkate alan özenli bir hastane tercih etmeniz kaliteli bir doğuma ortam hazırlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu