Ana1
Diyet Yiyecek Tarifleri

Diyet Zeytin Nasıl Yapılır

Diyet Zeytin Tarifi

Yalnızca kadınların değil erkeklerin de problemleri arasına giren kilo sorunu insanları diyet programlarına yönlendirmektedir. Kilo vermek için diyet yapmak yetmeyeceği gibi, diyetin türü de son derece önem taşımaktadır. Çünkü kilo vermek sağlıksız diyetler ile sağlandığı zaman çeşitli problemler beraberinde görülecektir. Dışarıdan alınan sağlıksız diyet gıdalar kilo vermeye yardımcı olmadıkları gibi olumsuz etkilere de sebep olabilmektedir. Bunun yerine ev yapımı diyet yemekleri tercih edilebilir. Unutulmamalıdır ki diyet gıdalar zayıflamak için değil, sağlıklı beslenmek için de tercih edilmelidir. Tercih edilen bu tür gıdaların sağlıklı olmasına özen gösterilmesi gerekir. Bu yüzden dışarıdan diyet gıdalar almak yerine ev yapımı diyet gıdalar tercih edilebilir. Ev yapımı diyet gıdalarından biri de diyet zeytindir.

 

 Diyet Zeytin Yapımı İçin Gereken Malzemeler;

 

Diyet zeytin tarifi ile diyet zeytin yapmak aslında son derece basittir. Gerekli malzemelerin özenle taze olanlarının seçilmesi sağlık açısından önemlidir. Gereken malzemeler yeşil zeytin, su ve üzeri için de bir miktar tuzdur. İçerisine dolduracağınız kavanoz ya da pet şişeye sığması için ortalama 500 gram kadar zeytin almanız yeterlidir. Bu şekilde bir kavanoz ile ortalama 4 kişilik diyet zeytin yapabilirsiniz.

 

 Diyet Zeytinin Yapılışı

 

Öncelikle yeşil zeytinler iyice yıkanıp kurulanmalıdır. Ardından sert bir zemin üzerine koyarak merdane ya da cam bir şişe yardımı ile yeşil zeytinlerin kırılması gerekir. Kırılmış olan yeşil zeytinler bir pet şişe ya da orta boy bir kavanoz içerisine doldurulur. Ardından çeşme suyu, üzerine çıkacak kadar ilave edilir. Kavanozun kapağını kapattıktan sonra, yeşil zeytinlerin iki gün kadar güneş görmeyen bir bölgede bekletilmesi gerekir. İki gün geçtikten sonra suyunun süzülmesi gerekmektedir. Suyu süzüldükten sonra aynı biçimde yeniden temiz su eklenir. Yaklaşık iki gün daha bekledikten sonra aynı işlem yeniden uygulanır. Bu işlemin iki üç kez daha tekrarlanması gerekmektedir. Her su değişiminde zeytinlerin tadının kontrol edilmesi faydalı olacaktır. Acılığının azalması ile işlem sonlandırılmalıdır. Artık zeytinler kavanozdan çıkartılıp üzerlerine tuz ilave edilebilir. Bundan sonra tek yapılacak işlem tüketmektir.

 

Diyet Zeytin İçin İlave Bilgiler

 

Taze diyet zeytininizi bu şekilde bir hafta içerisinde hazır hale getirebilirsiniz. Ancak daha sonra tüketmek istiyorsanız, suyunu son kez değiştirdikten sonra, kavanozun içerisinde tuz ve limon tuzu ilave ederek rengi dönene kadar bekletmeniz gerekir. Eğer kavanoz yerine pet şişe kullandıysanız, bir litrelik pet şişe içerisine bir yemek kaşığı tuz ve bir çay kaşığı kadar limon tuzu ekleyerek ayarlayabilirsiniz.

Diyet Pilav Nasıl Yapılır Yazımız için Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu