Ana1
Diyet Yiyecek Tarifleri

Diyet Yulaf Ezmesi Nasıl Hazırlanır

Diyet Yulaf Ezmesi Nasıl Hazırlanır

Diyet yaparken en önemli konu diyetin amacına uygun bir beslenme düzeni oluşturmak ve bunu egzersizler ile pekiştirmektir. Diyet kilo verme amaçlı yapılıyor ise öncelikli olarak vücuttaki yağ miktarı belirlenmeli ve bun yağ miktarına göre vücudun günlük yakması gereken kalori hesaplanmalıdır. Vücut içinde besinlerin yıkımı sıra ile karbonhidrat, yağ ve proteinlerdir. Yani vücudumuzdaki kas yapısını oluşturan vücutta olmazsa olmaz proteinler ancak metabolizmanın enerji üretmek için yakacağı yağ ve karbonhidrat kalmadığında yakılır ve bileşenleri olan amino asitlere dönüşebilir.

Bu yüzden yüksek protein içerikli gıdalarla beslenmek vücutta protein deposunun artmasına ve karbonhidratlar ile yağların yakılmasına kolaylık sağlar. Sporcu diyetlerinde daha çok güce dayalı antremanlar yapılarak kas kütlesinin artması hedeflenir. Bu tarz diyetlerde ise neredeyse %90 protein kaynaklı beslenilir. Yağ, alkol, şeker ve işlenmiş hiçbir ürüne sporcu diyetlerinde yer yoktur.

 Kilo Kaybını Sağlamak İçin Protein ve Karbonhidrat Şart

Ancak kilo vermek için uygulanan diyetlerde protein oranı ve karbonhidrat dengede tutulmalı, sürekli yapılan kan tahlilleri ile durum kontrol altına alınmalıdır. Diyette karbonhidrat miktarı düşük olan yulaf, kinoa, soya fasulyesi gibi tahılların tüketilmesi çok faydalıdır. Özellikle Yulaf ezmesi yüksek protein oranı ve düşük yağ miktarı sebebi ile diyetteki protein ve karbonhidrat ihtiyacını karşılayarak kişide hem tokluk hissini sağlar hem de gün içindeki yapacağı egzersizler için gerekli enerjiyi verir.

Yulaf ezmesi, kendi başına sütle ya da su ile tüketilebileceği gibi tatlıların içinde karbonhidrat ihtiyacı yerine de kullanılabilir. Yulaf kepeği ile hazırlanan meyveli ve sütlü kuplar ara öğünleri başlı başına karşılayacak bir atıştırmalık olacaktır. Bu öğünler özellikle spor sonrası enerjiye ihtiyaç duyulan ve kan şekerinin düştüğü saatlerce tüketilirse kişi için daha doyurucu bir öğün olur.

 Diyet Yulaf Ezmesi Nasıl Hazırlanır?

Yulaf ezmesi hazır olarak satın alınabileceği gibi bakliyat veya kahvaltı gevrekleri reyonlarında kuru halde de satılabilir. Bu ürün sarı renkte ezilmiş pirinç tanelerini andıran bir görüntüde fiyatı da oldukça ucuz bir tahıl türüdür. Yulaf ezmesi yaparken yulafı ılık su ile ıslatıp lapa haline getirebilir ve bu şekilde pilav gibi tüketilebilir, bunun yerine kuru halde de kolay yenebildiği için salatalara konabilir ve öğünü zenginleştirebilir. Aynı şekilde sabah kahvaltılarında ılık süt ile yumuşatılarak da içine çilek, kiraz, üzüm, vişne, yaban mersini, böğürtlen, dut, frambuaz gibi taze meyve ilavesi ile de müthiş vitaminli bir öğün de hazırlanabilir. Diyet Kahvaltı tarifi için Tıklayınız…

Diyet Zeytin Nasıl Yapılır

Diyet Tavuk Izgara Nasıl Yapılır.

Diyet Lahana Çorbası Nasıl Yapılır.

Diyet Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu