Ana1
Spor ve Diyet

Diyet Yapmadan Kilo Vermek

Diyet yapmadan kilo vermek bilinenin aksine zor değildir. Ancak diyet yapmadan verilen kilo daha yavaş ve daha az olur. Diyet yapmadan vücudumuzdaki fazla kilolardan kurtulmanın çeşitli yolları vardır.

1.Su

Sabah aç karna 1 bardak ılık su tüketmek mideyi rahatlatır ve güne zinde başlamayı sağlar. Her yemeğe bir bardak su ile başlanırsa insan vücudu su ihtiyacını karşılayacak ve içile su midede tokluk hissi verecektir. Böylece kişi yemekte daha az besin tüketmiş olur.

2.Besin değişimi

Besinleri değiştirmekte diyet yapmadan zayıflamanın diğer bir yoludur beyaz ekmek yerine tahıllı buğday ekmeği, yağlı peynir yerine yağsız peynir tüketmek daha az kalori alınmasına ve böylece zayıflamaya neden olacaktır. Protein Diyeti

3.Şeker

Rafine şekerden uzak durmak onun yerine diyetisyenin önerebileceği tatlandırıcı kullanmak daha faydalıdır. Rafine şekerle yapılan tatlı yerine bir parça bitter çikolata veya şeker indeksi düşük olan meyve tüketerek tatlı ihtiyacı bastırılabilir.

4.Yemek miktarı

Porsiyonların abartılmaması ve günlük alınması gereken kalori miktarını aşmamak diyet yapmadan kilo vermenin diğer bir yoludur. Günlük sadece vücut ağırlığına göre hesaplanan vücudun ihtiyacı olan kalori miktarı kadar besin tüketmek gerekir. Gereksiz yere meyve suyu, içki, gibi gıdalar tüketilmemelidir. Bu gıdalar yerine ılık suya limon ve nane ekleyerek içilirse yağların yakımı kolaylaşır.

5.Spor ve hareket

Kilo vermenin mantığı alınan besinlerden alınan enerjiden daha fazla enerji tüketmektir. Daha fazla enerji tüketmek için yürüyüş, yüzme gibi spor aktiviteleri diyet yapmadan kilo vermeyi sağlayabilir.

6.Açlık

Diyet yapılmamasına rağmen bazı durumlarda uzun süre aç kalınabilmektedir. Uzun süre aç kalmamaya çalışılmalıdır. Çünkü insan vücudu uzun süre aç kalırsa tatlı krizine girebilir. Uzun süre aç kalmamak için öğün aralarında atıştırmalıklar tüketilebilir. Ancak bu atıştırmalıklar yüksek kalorili olan cip ve kraker gibi atıştırmalıklar değil bunu yerine protein ve lif açısından zengin atıştırmalıklar seçilmelidir.

7.Akşam yemeği

Akşam yemek saatini erkene çekmekte kilo vermek için yapılabilecekler arasındadır. Bunun yanı sıra akşam yemeğinde kalorisi düşük gıdalar seçilmeli ve günlük ihtiyacın 1/4 kadarı akşam tüketilmelidir. Uyku vakti metabolizma yavaşladığı için ağır yemekler sindirimi zorlaştırır ve uyku düzenini bozar.

8.Uyku

Yapılan bilimsel araştırmalara göre günde 7-8 saat arası uyuyan insanların daha fazla kalori yaktığı anlaşılmıştır. Sadece uyuyarak 70 kilo olan bir insan saatte 70 kaloriye yakın enerji harcar. Sekiz saat uyuyan bir insan 550 kalori harcar. Ayrıca kilo arttıkça yakılan kalori miktarı artar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu