Ana1
Ana SayfaSpor ve Diyet

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir. Bunun en etkili yollarından biri de diyet yapmak, hatta diyeti yani sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline dönüştürmektir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı sadece kilo sorunu olan insanların değil hemen hemen herkesin kazanması gereken bir alışkanlıktır. Çünkü bu gün yapılan araştırmalar çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor ki insan sağlığı ile ilgili sorunların neredeyse tamamı sağlıksız beslenme biçiminin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Eski çağlardan beri uygulanan günümüzde ise tekrar önem kazanmaya başlayan tedavi yöntemlerinden biri de açlık ile tedavidir. Uzmanlar kanser hastalığı dahil bir çok hastalığın bu yöntemle tedavi edilebileceğini savunuyor. Sadece bu durum bile sağlıklı beslenme alışkanlığının insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Sağlıklı beslenme ve diyet listesi diyetisyen kontrolünde hazırlanması gereken bir listedir. Diyetisyen kontrolünde olmadan, bilinçsizce yapılan diyetlerin bazen çok ağır sonuçları olabiliyor. Hatta kimi zaman ölüm ile sonuçlanabildiği bile görülüyor. Bu yüzden diyet ve sağlıklı beslenmede uzman kontrolü hayati derecede önem taşıyor.

Sağlıklı beslenmenin değişmez kuralı: Bol bol su için

Diyet listeleri ve sağlıklı beslenme tabloları doktor kontrolünde kişiye özel olarak hazırlanmalı. Fakat sağlıklı beslenme konusunda bazı değişmez kurallar vardır ki bunlar, kişiden kişiye farklılık göstermez ve herkes için faydalıdır. Örneğin bol bol su tüketmek. Sağlıklı bir diyetin olmazsa olmaz kuralıdır bol su tüketmek. İnsan bedeninin büyük bir kısmını su oluşturur. Siz günlük tüketmeniz gereken miktarda ki suyu tüketmediğiniz takdirde; sindirim sisteminiz yağlar ve proteinler gibi ağır besinleri sindirmekte oldukça güçlük çekecektir, vücudunuz hücre yenilenmesini minimum düzeye indirecektir, dolaşım sisteminiz düzgün çalışmayacak ve yeterince iyi boşaltım yapamadığınız için kilo vermeniz de oldukça zor olacaktır. Suyun insan vücudu üzerinde daha birçok faydası var, bunun için günlük en az 1,5 litre suyu mutlaka tüketmelisiniz. 1,5 litre günlük tüketilmesi gereken minimum su miktarını ifade eder. Sağlıklı bir insanın günlük tüketmesi gereken normal seviyedeki su miktarı 2,5 litredir.

Şekeri ve şekerli gıdaları hayatınızdan çıkarın

Şekerin inan vücudu üzerinde oldukça fazla olumsuz etkisi vardır. Bunlardan en belirgin olanı ise, Şekerin ve şekerli gıdaların kötü huylu hücreleri besleyerek kansere sebebiyet vermesidir. Bunun yanında şekerin fazlası vücutta yağa çevrilerek depolandığı için diyet yaparken şekerden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Bu kurallar sadece diyet yaparken değil, hayatın her evresinde dikkat etmeniz gereken sağlıklı beslenmenin temel ilkeleridir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu