Diyet Taze Fasulye Nasıl Yapılır

Diyet yapıyorum bu yüzden de istediğim her şeyi yiyemiyorum, diye sakın üzülmeyin. Eğer isterseniz hem diyet yapıp hem sağlıklı beslenip, hem de dilediğiniz her şeyi olmasa da birçok şeyi yiyebilirsiniz. İşin sırrı daha az yağlı ve daha az kalorili yemekler pişirmekte ve bu da tamamen sizin elinizde. Diyet yapanlar için özellikle sebze yemeklerinde bir kısıtlama yok yeter ki pişirirken dikkatli olun. Yemeklerinize yapacağınız ufak tefek dokunuşlar, onları hem müthiş lezzetli ve hem de sağlıklı hale getirecektir. Gelin bu gün sizlerle diyet taze fasulye nasıl pişirilir buna bir göz atalım.

Diyet taze fasulye için kullanılacak malzemeler:

Yarım kilo taze yeşil fasulye
1 adet kuru soğan
2-3 diş Sarımsak
2 adet orta boy domates
isteye bağlı 1 adet yeşil sivri biber
isteğe bağlı 1 adet kırmızı biber
1 yemek kaşığı saf zeytin yağı
isteğe bağlı tuz ve karabiber

Diyet taze fasulyenin yapılışı:

Öncelikle 1 adet soğanımızı soyup ince ince doğruyoruz. Kızdırıp içine 1 yemek kaşığı zeytin yağını döktüğümüz yapışmaz ( teflon veya granit) tavaya doğradığımız soğanları boşaltıyoruz ve kavrulmaya bırakıyoruz. Soğanlar hafif kavrulduktan sonra eğer kullanacaksak biberleri de ufak ufak doğrayıp soğanların üzerine katıyoruz. Daha sonra ufak ufak doğradığımız ve ya rendeden geçirdiğimiz iki diş sarımsağı ekliyoruz. Bu yemeğin püf noktalarından biri de fasulyelerin doğranma şeklidir. Doğranma şeklini doğru yapmanız yemeğinize ayrı bir tat verecektir. Önceden yıkayıp süzülmeye bıraktığımız fasulyelerimizi doğramaya başlayalım şimdi.

Bir adet fasulyeyi alıyoruz, fasulyenin uzunluğuna göre iki veya üç parçaya bölüyoruz, şimdi de de o böldüğümüz parçalardan birini alıp fasulyenin genişliğine göre uzunlamasına iki veya üç parçaya bölüyoruz, tüm fasulyeleri bu şekilde doğradıktan sonra hafif kavrulan soğanın üzerine katıp biraz karıştırıyoruz. Daha sonra isteğe bağlı tuz ve karabiberi de ekleyip sonra tavanın kapağını kapatarak ocağın altını kısıyoruz. 20 dakika boyunca tavanın ağzını hiç açmıyoruz. Yemek susuz pişeceği için bu ayrıntı önemli. Tavanın ağzını açmayarak fasulyelerin kendi suyunda pişmesini sağlıyoruz.

Daha sonra domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğruyoruz. Fasulyelerin pişmek üzere olduğundan eminsek, doğradığımız domatesleri de fasulyelerin üzerine katıyoruz. domatesleri kattıktan yaklaşık 10 veya 15 dakika sonra ocağın altını kapatıyoruz. Nefis taze fasulyenizi, yanına hazırlayacağınız yağsız yoğurttan yapılmış buz gibi bir kase cacık ile veya mevsim sebzelerinden hazırlayacağınız bir porsiyon çoban salata ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun. Diyet Muhallebi Tarifi için Tıklayınız.

2 YORUMLAR

  1. […] Buzdolabında dinlenen karışımımızı artık köfte haline getirebiliriz. Karışımımızı dolaptan çıkarıp elimizle şekil vermeye başlıyoruz. Köftelere şekil verirken ne çok büyük ne de çok küçük olmamasına dikkat etmeliyiz. Köftelerimize şekil verme işlemini tamamladıktan sonra bir kâseye 1 adet yumurtamızı kırıp çatal yardımıyla çırpıyoruz. Ocağın üzerinde yapışma yapmayan, teflon ya da granit tavamızı kızdırıyoruz. Hazırladığımız köfteleri önce çırpılmış yumurtaya batırıp sonra da yağ dökmeden kızdırdığımız tavaya bırakıyoruz. Hazır olun çünkü diyet köftemizin sırrı tam da burada, Hafif kızaran köfteleri çevirip her köftenin  üzerine yalnızca bir damla zeytinyağı damlatıyoruz ve yarım hafif kızartıp yağladığımız tarafları tekrar çevirip iyice kızarana kadar bekliyoruz. Aynı işlemi köftelerin diğer tarafı için de gerçekleştiriyoruz, böylece köftelerimiz çok az kalorili olduğu gibi yağda kızartılmış köfteyle aynı lezzete de sahip olacak. Kızaran köftelerimiz artık servise hazır. Yağsız diyet köftelerimizin yaklaşık 5 veya 6 adedi 1 porsiyona denk gelmekte. Hazırladığınız köftelerinizi yağsız yoğurt ile yapacağınız buz gibi bir ayran ve mevsim yeşillikleri ile hazırlayacağınız enfes bir salatayla servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.Diyet Fasulye Tarifi için Tıklayınız… […]

Comments are closed.