Ana1
Diyet Yiyecek Tarifleri

Diyet Tavuk Izgara Nasıl Yapılır

Diyet Tavuk Izgara Nasıl Yapılır

Diyet tavuk ızgara protein açısından zengin bir besindir. Tavuk ızgara yağsız tavuk göğsünden yapılabilir. Sporcuların ve diyet yapan insanların sürekli olarak tükettiği besinlerin başında gelir. Tavuk eti protein, demir, çinko açısından zengin bir besindir. Ama kolesterol içeriği yüksektir. Bu sebeple aşırı tüketilmemesi gerekir. Ancak tavuğun göğüs kısmının yağ oranı diğer bölgelerine göre düşük olduğundan daha sağlıklıdır. Bir porsiyon (100 gram) tavuk göğsünün içerisinde yaklaşık olarak 150 kalori bulunur.

 Tavuk ızgara malzemeleri nelerdir?

2 tavuk göğsü

2 yemek kaşığı Yoğurt

Kekik, kimyon gibi taze baharatlar

1 yemek kaşığı domates salçası

1 çay kaşığının yarısı kadar Tuz

1 tatlı kaşığı Yağ

 Diyet tavuk göğsünün Hazırlanışı

Yoğurt ,tuz ve baharatlar iyice karıştırılır ve tavuk göğsünün üstüne dökülerek yedirilir .Tavuk göğsünün üzerine çatal yardımıyla delikler açılır ve dinlemeye bırakılır. Böylece açılan deliklerden hazırlanan karışımın tavuğun içine kadar işler hem de tavuk tavada pişirilirken içinin pişmesi sağlanmış olur. Dinlenme sonrası üzerine çok az salça dökülerek iyice karıştırılır.

Kullanılan yağ ve miktarı ve özellikleri önemlidir. Tavuk göğsü ızgarayı yaparken kullanılan yağın yüksek ısıda bozulma veya yanmaya karşı dayanıklı olması gerekir çünkü tavuğun pişme süresi ete oranla daha uzun ve yüksek ısı gerektirir. Isıya dayanıklı olamayan bir yağ kullanıldığı durumlarda tavuk göğsü yanar hem de tavuk göğsünün tadı bozulabilir.

 Tavuğun tavada pişirilmesi

Tavuğun pişirileceği tavanın yapısı tavuğun pişmesinde etkilidir. Pişmekte olan tavuğun her tarafını eşit ısıya maruz kalması tavuğun tamamen ve dengeli olarak kızarmasını sağlar. Kullanılacak tavanın tabanının kalın ve döküm bir tava olmasına dikkat edilmelidir. Bu tür tavalar hem ısıya dayanıklı hem ısıyı tavuğun her tarafına eşit miktarda dağıtır. Öncelikle tava yağlanır ve yüksek ateşte ocağın üstüne alınır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri tavanın yağla sadece kirlenmesidir. Bunu sağlamak için yağlı peçete kullanılabilir. Yağlanan tavanın kızması beklenir. Eğer tavanın kızması beklenmez ise tavuk içerisindeki suyu tavaya verir ve tavuk kurur içerisinde su kalmaz ancak kızan tavada mühürlenir yani her iki tarafı mühürlenirse tavuk içerisindeki suyu dışarı salmaz ve kurumaz sulu olur. Kızan tavanın üzerine tavuk göğsü konulur. Ve alt kısmı kızarıncaya kadar beklenir kızaran kısım ters düz edilerek çiğ kısma çevrilir. Ve çığ kısım kızardıktan sonra 20 dakika boyunca her iki tarafta pişirilmeye devam ve servis edilir.

Diyet Sütlaç Nasıl Yapılır Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu