Ana1
Diyet Yiyecek Tarifleri

Diyet Sütlaç Nasıl Yapılır

Diyet Sütlaç Nasıl Yapılır

Günümüz dünyasında obezite tüm insanlığı etkisi altına almış bulunmaktadır. Obeziteyi tetikleyen faktörlerin başında ise fast food yiyeceklerle beslenme ve abur cubur yeme alışkanlığı gelmektedir. Bundan dolayıdır ki tüm insanlık bu durumu göz önünde bulundurarak yeni diyet tavsiyeleri üreterek, obeziteyle başa çıkmaya çalışmaktadır. Bu durum birçok insanın kararsız kalmasını sağlamaktadır. Çünkü piyasada birçok diyet uygulaması olduğundan insanlar hangi diyet programını uygulayacağı konusunda kararsız kalmaktadır.

Birey diyete başlamayı düşünüyorsa, bunu sağlıklı bir şekilde yapmalıdır. Sağlıklı bir şekilde diyet yapabilmesi için konunun uzmanı olan bir diyetisyenden yardım almak zorundadır. Diyetisyenler bireyin diyete uygun olup olmadığını anlamak için çeşitli sağlık testleri uygulamaktadır. Bireyin spor yapıp yapmadığı, kan testleri, VKİ (vücut kitle indeksi), sosyal durumunuz gibi konular diyetin seyri için çok önem arz etmektedir. Bu koşullar altında diyetisyen tarafından hazırlanan diyet programı ile birey çok sağlıklı şekilde kilo verebilecektir.

Diyet Sütlaç

Diyete başlamayı düşünen birçok insanı düşündüren konu ise tatlıdır. Çünkü diyet denildiği zaman çoğu insanın aklına tatlıdan uzak durmak gelmektedir. Oysaki bu algı yanlıştır. Konunun uzmanı diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet programlarında bile tatlı yer almaktadır. Diyet programlarında kendine yer bulan tatlıların başında ise sütlü tatlılar gelmektedir. Sütlü tatlı denilince de akla gelen ilk tatlı elbette sütlaçtır. Süt ve pirinçten yapılan yapılan sütlaç tatlısı oldukça hafif bir tatlı olması sebebiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Diyet yapan kişiler için şekersiz ya da diyet şeker kullanılarak yapılan bu tatlının kalorisi de oldukça düşük seviyededir. Yaklaşık olarak bir kase sütlacın yüz elli kalori olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra pirincin B ve D vitaminleri bakımından, sütün ise kalsiyum bakımından zengin olması sebebiyle bu sütlaç tatlısı vücudumuza çok büyük katkı sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda pirincin kilo vermede aktif rol oynadığı saptanmıştır. Pirinç, metabolizmayı hızlandırarak, bireyi tok tutmaktadır ve bundan ötürü bireyler bir şey yeme içeme ihtiyacı duymamaktadır. Ayrıca kalorisi yüksek tatlılar yerine sütlü tatlıların tercih edilmesi kilo verilebilmesi açısından tercih edilen tatlıların başında gelmektedir. Sütlaç yaparken kendi lezzet damağınıza uygun olarak dilerseniz damla sakızı, tarçın, vanilya, karanfil gibi aromalar katabilirsiniz. Bu tatlıyı ocak üzerinde pişirebileceğiniz gibi, üzerinin kızarmasını istiyorsanız da 4-5 dakika fırında da pişirebilirsiniz. Şimdi gelelim bu lezzetli tatlının hazırlanışına.

 Diyet Sütlaç İçin Gerekli Malzemeler

İki çay bardağı pirinç

Dört su bardağı light süt

Bir su bardağı su

Bir çay bardağı diyet şeker (isteğe göre)

İki yemek kaşığı pirinç unu

Bir tatlı kaşığı vanilya

Üzeri için kırılmış fındık ve toz tarçın

 Hazırlanışı

Diyet Sütlaç için ilk etapta pirinç temizce yıkanıp bir tencereye dökülür. Daha sonra pirinç o tencerede beklerken geniş bir tencere içerisinde pirinç unu ve şekerin erimesini sağlamak maksadıyla süt ile karıştırılıp kısık ateşte pişirilir. Daha sonra yıkanmış pirinçler ilave edilir. Kaynamasına yakın vanilya ilave edilip karıştırılır. Yaklaşık 8 dakika kaynatıldıktan sonra kıvam almasını sağlayın. Kaselere boşaltılan sütlaçlar yaklaşık olarak buzdolabında iki saat kadar bekletilir. Servis etmeden önce isteğe bağlı olarak üzerine toz tarçın ya da fındık ilave edilebilir.

Diyet Enginar Tarifi için Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu