Ana1
Diyet Yiyecek Tarifleri

Diyet Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır

Diyet Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır

Diyet mercimek çorbası nasıl yapılır, mercimek sağlık bakımından oldukça faydalı bir besindir. Bu faydalı besin kaynağının birden fazla adı vardır. Comestible, Merdümek, Lentille, Lens, Ervumlens, Lens esculentadır. Mercimek baklagiller ailesinden gelen ince ve yumuşak gövde yapısına sahip olan, 20-70 santimetre boyunda meyveleri olan, diske benzeyen tek senelik otsu bir bitki türüdür. Mercimeğin kök kısmı oldukça ince ve zayıf bir yapıya sahip olduğundan dolayı kökleri derinlere kadar inmez.

Diyet Mercimek Çorbası Tarifi

Mercimeğin gövde kısımları oldukça hassastır. Mercimeğin bu özelliğinden dolayı ana gövdesi belirgin olmaz. Bu faydalı bitkinin gövde yapısı tüylü ve dik olur. Mercimeğin uç kısımları incelerek sülük biçimini alır yaprak kısımları bileşik yaprak şeklini almaktadır. Mercimeğin çiçekleri yaprak koltuk altlarında çıkmaktadır. Sağlık bakımından oldukça zengin olan mercimeğin en sık yetiştirildiği yerler Marmara, Akdeniz bölgesi, Ege bölgesi ve Güney Anadolu bölgesidir. Mercimeğin faydaları saymakla bitmez anne sütünü artıran mercimek hamile döneminde anneyi besleyerek bebeğin kanlı, canlı olmasını sağlar. Mercimek demir açısından oldukça zengindir. Bağırsakları yumuşatır ve geçici ishal olmanızı sağlar. Mercimek protein bakımından oldukça zengindir, sinirleri kuvvetlendirir, özellikle de geceleri yıpranan sinirleri onarır. Fosfor bakımından oldukça zengin olan mercimek vücutta kan oranını yükseltir. Mercimek hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra gelin şimdi diyet mercimek çorbası nasıl yapılır ona bakalım.

 Diyet Mercimek Çorbası İçin Gerekli Olan Malzemeler

1 tatlı kaşığı sıvıyağ (baharatları kavurmak için)

1,5 çay bardağı kırmızı mercimek

1-2 yemek kaşığı biber ya da domates salçası (isteğe göre)

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı kimyon

1 çay kaşığı kırmızı pul biber

1 çay kaşığı kekik

1 çay kaşığı isot

1 çay kaşığı nane

1 litre su

1 tane limon

1 tane orta boy kuru soğan

2-3 diş sarımsak

 Diyet Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır

Diyet mercimek çorbasına yapılışına kuru soğanın kabuklarını soyup dörde bölerek başlayın. Daha sonra sarımsağın kabuğunu soyun büyük parçalar halinde kesin. Bu işlemden sonra mercimeği yıkayarak derin bir tencere içine alın üzerine bir litre kadar su ilave ederek bir taşım kaynatın. Mercimeği tam on beş dakika kadar pişirin pişen mercimeği blender kullanarak çekin. Daha sonra terbiyesi için küçük bir tavanın içine baharatı ve yağı koyarak iyice kavurun. Yağı oldukça az miktarda kullanın . Kavrulan karışımı mercimek çorbasının üstüne ilave ederek ocağa alın ve 4-5 dakika kadar kaynatın. Sonra limonun suyunu sıkarak çorbayı karıştırın ve servis tabağına alın. Diyet mercimek çorbasının bir kasesi tam yüz on kaloridir. Bu enfes çorbayı sabah, öğle akşam için kasları güçlendirerek sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Yanında kesinlikle ekmek yemeyin hiçbir anlamı kalmaz.

Diyet Salatası Nasıl Yapılır Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu