Ana1
Diyet ÇeşitleriZayıflama ve Sıkılaşma

Diyet Listesi Nasıl Oluşturulur

Diyet Listesi Nasıl Oluşturulur

İnternet üzerinde diyet listeleri son dönemlerde her zaman reklamlar aracılığıyla veya belirli platformlarda önümüze çıkmaktadır. Lakin internet üzerinde ki diyet listelerinin bazıları son derece güvenilir diyet listesi iken bazıları ise tamamen vücuda zararlı olan diyet listeleridir. En doğru diyet listesi kişinin bir doktor yardımı ile birlikte hazırlamış olduğu diyet listedir.
En doğru diyet listesinin hazırlarken neler yapılmalıdır?

Bir diyet listesi hazırlanır iken en başta kişinin metabolizmasına uyumlu olup olmadığı ölçülür. Bunu ölçmenin en doğru yolu bir diyetisyendir. Kişinin kitlesine uygun diyet seçildikten sonra yapılacak ilk işlem öncelikle kişinin kendine söz vermesidir. Daha sonra yeme alışkanlıklarına bir son vermesi gerektiğini unutmamalıdır. En doğru diyet listesini hazırlar iken, bu işlemler yapıldıktan sonra kişi detaylı bir araştırma yapmalıdır. Güvenilir olan diyet listeleri seçilmelidir. İsveç diyeti gibi diyetler tercih edilebilir ancak birey kendi kendine bir liste hazırlamak isterse belirli şartlara uymak zorundadır.

Diyet listesinde kaç öğün yemek yenir? Yemekler nasıl olmalıdır?

Bir diyet listesi hazırlanır iken öncelikle öğünlerin sayısının belirlenmesi gerekir. Doğru bir diyet listesinde bir gün içinde en az beş altı öğün besin tüketilmelidir. Bu besinler birbirinden tamamen farklı ve oldukça sağlıklı besinler olmalıdır. Çünkü birey eğer her gün aynı besinleri tüketirse, hep kilo aldırıcı besinler vücuda aktarılırsa kişinin metabolizması o duruma alışır ve hızlı düşer dolaysıyla kilo alımı başlamış olur. Sabah kahvaltı, sabah ile öğle arasında bir avuç fındık veya kuru üzüm, öğlen bol sebzeli bir salata veya düşük kalorili, az yağlı bir makarna, öğle ile akşam arasında bir tane yeşil veya kırmızı elma, akşam yemeğinde ise kırmızı et yanında bol salata ile tüketilebilir. Genel anlamda birey metabolizmayı hızlandıracak, protein değeri yüksek ürünler tüketmelidir.

Diyet listesinde tatlı ve içecekler nasıl şekillenmelidir?

Bir diyet listesi hazırlanır iken tatlıların oldukça az hatta ayda sadece bir kere olduğunu unutmamak gerekir. Bunun yerine haftada sadece bir kere ödül niyetine bihter çikolata tercih edilebilir. Bu sizin tatlı ihtiyacınızı karşılamaktadır. İçecekler ise tamamen şekerden arıtılmış veya çok az bir şeker miktarına sahip olan içecekler tüketilmelidir. Sade soda, meyveli soda veya az şekerli limonatalar hafta içerisinde en fazla üç defa olmak kaydı ile tüketilebilir.  Su ise günde en az üç litre olmak kaydı ile her gün düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu