Ana1
Diyet Yiyecek Tarifleri

Diyet Ispanak Haşlama Nasıl Yapılır

Diyet Ispanak Yemeği Tarifi

 

Diyet kişilerin sağlık durumu nedeniyle ve bir uzman doktor tavsiyesi ile zorunluluktan ya da kilo fazlası olan kişilerin tamamen kendi istekleri ile yine uzman diyetisyen kontrolünde yaptıkları beslenme fiziksel aktivite programlarıdır. Bu programlara kişi kendi rızası ile katılmadığı takdirde başarı oranı düşecek ve kişinin sağlığı düzelmediği gibi psikolojik olarak da zarar görmüş olacaktır. Diyet süreci kişinin kendi öz saygısı ile alakalı bir durum olmakla birlikte bu diyeti yalnızca kendi için uyguladığını ve sağlıklı bir vücuda ve kiloya sahip olmak için gerekli tüm özveriyi göstereceğini de bireyin kabul etmiş olması gerekir. Diyeti sağlıklı şekilde sonlandırmak ve başarılı diyebilmek için hedeflenen kiloya maksimum yüzde beş sapma ile ulaşılmalıdır.

 

 Diyet Ispanak ve Faydaları

 

Diyette yer alan öğünler ve yemekler kişilerin zevk ve tercihlerinden çok farklı olabilmektedir. Bu durumun aylar boyunca günde 3 defa tekrarlanacağı düşünülürse kişinin kararlılığı ve azmi ön plana bu sırada ön plana çıkmaktadır. Bu durumu kabullenen ve diyetine başarıyla devam eden kişiler için ise sağlıklı besin bir yaşam stili haline gelecektir. Diyetin neredeyse bütün akşam öğünlerinde haşlama sebzeler ve et ürünleri yer alır, diyetisyenler kan şekerini dengede tuttuğu için yağsız makarnaya da diyetlerinde yer verebilmekte fakat belirli miktarda yenmesine müsaade etmektedirler. Az miktarda makarnayı haşlanmış sebzelerle çeşnilendirmekte ise bir sakınca yoktur. Sebzelerin karbonhidrat değeri çok çok düşük olduğu için kalorileri neredeyse yok denecek kadar azdır. Sebzelerin gücü yüksek su oranı ve su oranına bağlı olarak içerisinde bulunan vitamin ve minerallerdir. Bu vitamin ve minerallerin çoğu da ısı ile kaybolduğundan sebzelerin çiğ ya da az haşlanmış halleri tüketilmeli ve bu durum her birey için alışkanlık haline getirilmelidir. Başına diyet gelen her gıda bilinmelidir ki yağ oranı ve tuz oranı azaltılmış gıdadır. Fazla tuz hücrelerin içine su çekmesine sebep olmakta ve su depolanması vücudun ödem yapmasına yol açmaktadır. Bu diyetlerde istenmeyen bir durum olduğundan çoğu sebze tuzsun ve yağsız tüketilir.

 

 Diyet Ispanak Yapılışı

 

 Diyet ıspanak yapmak için öncelikle ıspanak yaprakları iyice ayıklanmalı ve 2-3 defa sudan geçirilerek yıkanmalıdır. Yıkanan ıspanaklar iri iri doğranmalı ve geniş bir tavaya atılmalıdır. Ispanak hafif ısı verildikten sonra kendi suyunu salacağı için ekstra su ilavesine gerek yoktur. Yağsız tavada kapağı kapalı olarak 5 dakika pişen ıspanaklar ocaktan alınıp tüketilebilir. Diyet ıspanak haşlama bu hali ile makarnaların ve haşlanmış etlerin yanında garnitür olarak tüketilebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu