Ana1
Diyet Yiyecek Tarifleri

Diyet Çilek Reçeli Nasıl Yapılır

Diyet Çilek Reçeli Tarifi

Diyet çilek reçeli yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, şekerden uzak durulmasıdır. Sadece şekerleme, çikolata, dondurma, meşrubat gibi gıdalarda değil süt, yoğurt, ekmek gibi temel gıdalarda da şeker bulunmaktadır. Özellikle beyazlaştırılmış şeker pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. Vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu şeker miktarından daha fazlasının metabolizmaya alınması kalp hastalıkları, bel ve göbek bölgesinde yağlanma, bağışıklık sisteminin zayıflaması, göz hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Çilek meyvesinde bulunan doğal meyve şekeri, kan şekerinin düzenlenmesinde aktif bir rol oynadığı için sadece diyabet hastalarının değil sağlıklı insanların da diyet çilek reçeli tarifi ile daha sağlıklı kalmaları sağlanabilir. Üstelik evde diyet çilek reçeli yapmak hem zahmetsiz hem de ucuzdur.

 Diyet Çilek Reçeli için Gereken Malzemeler

  1. 800 gr taze çilek
  2. 400 ml elma suyu ya da 300 ml limon suyu
  3. 100 ml katkısız pekmez ya da 100 ml keçiboynuzu özü

 Yapılışı

  1. Elma suyu ( ya da limon suyu ), çileklerin sığabileceği bir tencereye alınıp orta ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte kıvam almaya bırakılır.
  2. Çilekler saplarından ayrılarak temizlenene kadar bol suyla durulanır ve kurumaya bırakılır. Fazla suyu giderildikten sonra bir bıçak yardımı ile orta boy çilekler iki parçaya büyük boy çilekler dört parçaya ayrılır. Parçalara ayrılan çilekler geniş bir kapta pekmez ( ya da keçiboynuzu özü ) ile çilekleri ezmemeye dikkat edilerek iyice karıştırılır.
  3. Elma suyu ( ya da limon suyu ) kaynamaya başladıktan sonra yavaş yavaş katılaşmaya başlayacaktır. Birkaç dakika daha bu şekilde kaynamaya bırakıldıktan sonra üzerine hazırlanan çilek ve pekmez ( ya da keçiboynuzu özü) karışımı eklenerek yavaşça karıştırılır.
  4. Karışım uygun kıvama ulaştığı takdirde ocaktan alınır ve oda sıcaklığına gelene kadar soğumaya bırakılır.
  5. Soğuyan diyet çilek reçeli, içinde hava kabarcıkları kalmayacak şekilde uygun boyda bir kavanoza alınır ve bozulmaması için buzdolabında saklanır.

 Püf noktası

Çilek reçelinin uygun kıvama geldiği bir kaşık yardımıyla anlaşılabilir. Kaşığın ucu, kısık ateşte kaynamakta olan reçelin tanesiz kısmına batırıldığında kaşıkta kalan tanesiz reçel yavaşça akıyorsa çilek reçeli hazır hale gelmiş demektir.

Önemli Uyarı

Reçel ocağa alındığı andan itibaren tamamen tüketilene kadar, kesinlikle su ile temas etmemelidir. Reçele karışan su,yağ gibi maddeler reçelin yapısını bozarak tadını değiştirmekte ve kullanım ömrünü azaltmaktadır.

Bu tarif, yaz aylarında reçeli yapılabilen bütün meyvelerde kolaylıkla uygulanabilir. Afiyet olsun !

Diyet Çikolata Tarifi İçin Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu