Ana1
Diyet Yiyecek Tarifleri

Diyet Çikolata Nasıl Yapılır

Diyet Çikolata Nasıl Yapılır

 

Diyet yapmak isteyen insanlar diyet programlarının kendilerini aç bırakacağını düşünürler. Diyet = aç kalmak gibi düşünen insanlar için diyet zorlu bir süreç olarak görünmektedir. Bu nedenle bazı insanlar fazla kilolarına rağmen diyet yapmaya çekinirler. Diğer yandan diyet yapmaya başlayan insanlardan bazıları da diyet programına sadık kalamayarak diyeti bırakmak zorunda kalırlar. Kararlı bir şekilde diyet yapabilmek için doğru diyet programının seçilmesi gerekmektedir. Bu nedenle diyet programınızı kendi başınıza değilde bir diyetisyen ve bu konuda uzmanlardan destek alarak ayarlamalısınız. Ve diyetisyenin size vereceği programa harfiyen bağlı olmalısınız.

 

Diyet yapmanın temel amacı; vücutta yer alan fazla kilolardan ve fazla yağlardan kurtulmak olup, aynı zamanda vücuda, vücut için gerekli olan besin, mineral ve vitaminlerinde alınmasını sağlamaktır. Bu şekilde aynı amaca hizmet eden birçok diyet programı mevcuttur. Diyet programlarının esas aldığı şeylerden biriside şeker alımını kısıtlamaktır. Vücuda alınan fazla miktarda şekerin bel ve göbek çevresinde yağlanmalara sebep olduğunu düşünecek olursak, şeker tüketimini kısıtlamak doğru bir adım olacaktır.

 

Fakat öte yandan diyet yaparken çikolata tüketmenizi sağlayacak bir besinde mevcuttur ; ” diyet çikolata “. Bu çikolata sayesinde diyet yaparken çikolata tüketebileceksiniz. Ayrıca diyet çikolata tarifi ile çikolatayı yalnızca diyet yapanlar değil; sağlıklı şekilde çikolata tüketmek isteyenlerde yapabilirler. Bu çikolata içerisinde gdo’lu ( genetiği değiştirilmiş organizma ) tatlandıcı falan barındırmadığını için zararsızdır. Yağını cevizden, şekerini ise hurmadan alan bu diyet çikolatanın yapımı için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

 Diyet Çikolata İçin Gerekli Malzemeler

 

– 20 tane hurma.

– Bir buçuk su bardağı ceviz içi.

– 2 paket ( tanesi 50 gramlık ) kakao. İsteğe göre bir pakette kullanılabilir.

– 1 çay bardağı light süt.

 

 Diyet Çikolata Yapılışı

 

 Diyet çikolata tarifi yapımına geçmeden önce hurmaların çekirdeklerini çıkararak bir ön hazırlık yapabilirsiniz. Aynı şekilde cevizleri kırıp kabuklarını çöpe atabilirsiniz. Bu şekilde bütün malzemeleri diyet çikolata yapımı için hazır hale getirdikten sonra diyet çikolata yapımına başlayabilirsiniz. İlk olarak hurmaları blenderdan geçirdikten sonra cevizleri de blendera ilave ediniz. Cevizi ilave ettikten sonra karışımı bir süre daha blender’dan geçirin. Karıştırmaya ara verip içerisine sütü de ilave ettikten sonra blender’dan geçirmeye devam edin. Karışım hafif hamur kıvamına geldiği zaman karışıma kakao ilave edebilirsiniz. Kakao ilave ettikten sonra karışımı 1 – 2 dakika daha blender’dan geçirdikten sonra; malzemeleri iyice harmanlamak adına 3 – 4 dakika kadar elinizle yoğurmaya başlayın. Karışımı cam bir kabın içerisine bir parmak kalınlığında yayın. Karışımı cam kaba koyduktan sonra cam kabı buzdolabı poşeti ile buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Tüketmek istediğiniz zamana kadar buzdolabından muhafaza edebilirsiniz.

 

Diyet Mercimek Çorbası Tarifi için Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu