Ana1
Spor ve Diyet

Açlık Krizine dur deyin !

Açlık Krizi

Yemekten daha yarım saat geçmesine rağmen acıktınız mı? Açlık hissinizi tatlı ve karbonhidrat yiyerek mi baskılayabiliyorsunuz. Sizde günümüzdeki birçok kişinin dert yakındığı “açlık krizine” yakalanıyorsunuz. Gelin uzman diyetisyenlerin tavsiyelerini dinleyelim.

Açlık krizlerinin en büyük sebebi kan şekerinin aniden düşmesi. Bu nedenle kişi açlık hissederek tatlı ve çikolata gibi basit karbonhidrat yüklü besinlere tüketiyor. Bu ani dalgalanmayla beyinin belirli bölgeleri uyarılıyor. Bu da sürekli bir yeme isteği veriyor. Özellikle tatlıyı çok fazla tüketme isteği oluşuyor. Kısa vadede çok zararlı görünmese de uzun vadede sağlıksız kilo artışı, diyabet ve çeşitli kardiovasküler hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu yüzden açlık krizlerini engellemek çok ama çok önem taşıyor. Peki açlık krizlerini nasıl önleyeceğiz? Yazımızın devamında bunu engellemenin yollarını anlatacağız. Bu tavsiyelere uyarsanız sizde açlık krizlerinden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Kahvaltıda muhakkak protein olsun

 

Küçüklüğümüzden beri hep duyduğumuz bir nasihat: “kahvaltı altındır.” Evet gerçekten de araştırmalar gösteriyor ki kahvaltı diğer öğünlere göre ciddi önem taşıyor. Sebebi ise gece boyunca aç olan metabolizmanın kan şekerinin çok aşağıda olması. Kahvaltıyı ihmal ederseniz hem gün boyu metabolizmanız yavaş çalışıyor hem de gün içinde açlık krizlerine davetiye çıkarmış oluyorsunuz. Bunların önüne geçmek için kahvaltıda özellikle protein ağırlıklı beslenerek daha dinç ve daha zinde olabilirsiniz. Yumurta, peynir, yoğurt kahvaltıda tüketebileceğiniz kaliteli proteinlerden bazıları.

Açlık Krizi
Açlık Krizi

Ara öğün ekleyin

 

Düzenli olarak beslenmeniz kan şekeri değerinin dalgalanmasının önüne geçecektir. Kilo almak veya vermek istiyorsanız günde en az 5 öğün yemelisiniz. 3 ana öğünün yanına 2 kere meyve gibi bir yiyeceklerle ara öğün yapmalısınız.

Açlık Krizni
Açlık Krizi

Tatlı krizi yaşarsanız meyve çözüm olacaktır

Yukarıda ki tavsiyelere uymanıza rağmen hala canınız tatlı çekiyorsa meyve yiyebilirsiniz. İşlenmiş tatlılar yüksek şeker oranı ve katkı maddesi içerir. Sağlıklı olmak için bunlardan kesinlikle kaçınmalısınız. Meyveler de doğal şeker içerdiklerinden dolayı tatlı yeme isteğinizi bastıracağı gibi içindeki vitamin ve mineraller sayesinde daha sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Tabi ki çok aşırıya kaçmamak şartıyla. Örneğin ara öğünlerde 1 orta boy elma, 4 tane kayısı veya 1 adet şeftali yiyebilirsiniz.

Açlık Meyve
Açlık Meyve

Kuruyemiş tüketmeyi ihmal etmeyin

 

Ceviz, badem, fındık gibi besinler de ara öğünlerinize eklemek isteyeceğiniz yiyecekler arasında. Çünkü magnezyum, çinko, fosfor gibi mineralleri içerdikleri için tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca içerdikleri kaliteli yağlar da kilo vermenize yardımcı olacaktır. Unutmayın bunlarında fazlası zararlı. O yüzden gramajlı olarak tüketmeye özen gösterin ve kavrulmuş olanların yerine çiğ olanları tercih edin.

Açlık ve Kuruyemiş
Açlık ve Kuruyemiş

Tam Tahılları da öğünlerinize ekleyin

 

Normal beyaz ekmeklere göre tam tahıllı ekmeklerin daha faydalı olduğu birçok araştırma ile kanıtlandı. Bunun sebebi içerdikleri lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırmaları ve kan şekerini aniden yükseltmemeleri. Birde eklemeliyiz ki uzun süre tokluk hissi verdikleri de araştırmalar içinde.

 

Ekmek
Ekmek Tahıllar

Yeşillik de önemli

 

Yeşillikler de her öğünümüzde olması gerekenlerden. İçerdikleri lifler ve posaları nedeniyle açlığımızı daha kolay kontrol altına almamıza yardımcı oluyorlar. Bunun yanı sıra vücut fonksiyonlarının doğru işlemesinde görev alıyorlar.

Yeşillik Önemli
Yeşillik Önemli

Tarçın ve yeşil çay tüketin

 

Yeşil çay ve tarçının kilo vermedeki etkisini bilmeyen yoktur. Birde tatlı ihtiyaçlarınızda tarçın içmeniz şeker isteğinizi bastırmada yardımcı olur ve kan şekerini dengeler.

Su içmek çok önemli
Su içmek çok önemli

Su içmeyi unutmayın

Günde en az 2.5 litre su içmemiz gerektiğini uzmanlar söylüyor. Vücudumuz susuz kaldığı zaman baş ağrısı yaşayabiliyoruz. Ayrıca beyin sinyaller göndererek yemek yeme isteğini uyandırıyor. Su içmeyi ihmal etmeyin bizden söylemesi.

Kefir
Kefir

Hergün 1 bardak kefir

Kefiri muhakkak duymuşsunuzdur. Bin bir derde deva bir besin.  Bunlardan bir tanesi de tok tutması ve kan şekerini dengelemesi. Ancak markette satılan hazır kefirler yerine evde kendiniz yapmanızı öneririz. Eğer tadını beğenmiyorsanız içine birkaç küçük meyve de ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu