Ana1
Sağlık

Diyabet Nedir ?

Diyabet Nedir?

Günümüzdeki en büyük problemlerden birisi: Diyabet. Diyabet , yani şeker hastalığının bilimsel tanımı; pankreasın yeterince insülin üretmediğinde ve ya vücut insülini etkin kullanmadığını ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Biliyoruz bu tanım çok sıkıcı ve bir şey anlaşılmıyor, o yüzden tanımı daha basite indirgeyerek diyabet, kan dolaşım sisteminde yüksek oranda görülen glikoz yani şeker yapılanmasıyla oluşan bir hastalık ya da rahatsızlık türüdür. Diyabetin ne olduğunu öğrendiğimize göre diyabet nedir , diyabetin  belirtileri nelerdir, diyabet hastasıyken nasıl beslenmeliyim, diyabet hastalığının ailede rolü, diyabet hastalığının sosyal çevrede rolü gibi durumlardan bahsedelim.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığının en önemli belirtileri sık sık idrara çıkma ,susuzluk , tatlı isteği ve tatlı tüketildikten sonra baş dönmesi , mide yanması ve halsizliktir.

Diyabet Hastalarının Beslenmesi

Öncelikle besin alma alışkanlığımızı değiştirmemiz gerekiyor. Hayatımızdan başlangıçta atacağımız ilk zararlı madde şeker olacaktır. Şeker eşittir ölüm çok dikkat etmemiz gereken bir besin katilidir. Şekeri vücudumuza doğal yollardan alalım . Örneğin , meyveden aldığımız şeker   buna mükemmel bir örnektir.  Bol bol sebze tüketimine önem verelim. Diyabet hastaları diyet yapmak isteyebilir, bunun için gelişigüzel değil uzman bir diyetisyen vasıtasıyla diyet yapılmalıdır. Vücut kitle endeksini sağlam tutmak için bol bol yürüyelim , su tüketelim ve mutlaka zararlı besinlerden yani yağlı, tuzlu, şekerli besinlerden uzak duralım.

Diyabet Hastalığının Ailede Rolü

Diyabette ailenin önemi her hastalıkta olduğu gibi fazlasıyla önemlidir. Ailenizin size yeme içme alışkanlığında ayak uydurduğu gibi siz de onlara ayak uydurmalısınız. Örneğin, annenizin veya babanızın evliyseniz eşinizin veya çocuğunuzun canı illâ tatlı isteyecek, siz de o an o tatlıyı alma ya  da servis etme görevini üstlenen kişiyseniz iradenize sahip çıkmanız gerekecek . Unutmayın meyvelerde de şeker vardır hem de en zararsızından en sağlıklısından. Sağlık için en büyük yardımcılarımızdan olan meyveye sebzeye ailemizi de teşvik ederek daha sağlıklı toplum yapısı oluşturabilirsiniz.

Diyabet Hastalığının Sosyal Çevreye Yansıması

Diyabet aşırı rahatsızlıklar gibi sizi sosyal çevrenizden alıkoyamaz. Çünkü bir kafeye gidip oturduğunuz en yakın arkadaşınızın bile diyabet şüphesi var bunu unutmayın. Kafede arkadaşlarınızla otururken arkadaş grubunuz tarafından kola ve yanına büyük dilim bir pasta söyleniyorsa diyabet olmasanız bile o mekandan koşarak uzaklaşın. Öğle yemeğinde çevrenizle dışarı da vakit geçirirken kimseye uymadan hafif besinler tüketin. Unutmayın sağlık anlamında bir birey olarak teksiniz ve sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Toplumsal mekanlarda daha hafif şeyler tüketmek sizin ne kadar sağlam bir iradeye ve güçlü bir yapıya sahip olduğunuzu gösterir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu