Ana1
Hamilelik Gebelik

Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Nedir?

Gebelik sırasında döllenmiş yumurta rahimde tutunarak, gelişimini sürdürür. Dış gebelik olarak adlandırılan durumda, döllenmiş yumurta hücresinin rahim dışı bir yerde tutunduğu gözlemlenir. Genellikle yumurtalık tüplerinde oluşan dış gebelik anne için tehlikeli, hatta ölümle sonuçlanabilen ciddi bir durumdur.


Dış Gebelik Neden Olur?

Yumurta hücresinin, çeşitli sebeplerle rahime inememesi sonucunda oluşan dış gebelik genelde yumurtalık tüplerinde tıkanıklık gibi durumların yaşandığı ortamlarda gelişmektedir. Yumurtalıklarla ve tüplerde görülen enfeksiyonlar, yumurtalık tüplerinde tıkanıklık meydana getirebilir. Yumurtalıklarda görülen kistler ve bu konuda geçirilen operasyonlar, tüplerde gelişen tıkanıklığın sebepleri arasında gösterilmektedir. Annenin yumurtalık tüplerinde doğuştan meydana gelen sorunlar da tüplerin tıkanmasına ve dış gebeliğin meydana gelmesine neden olmaktadır. Dış gebelik yalnızca yumurtalık tüplerinde oluşmaz. Rahim boynu veya yumurtalıkta da dış gebeliğin gözlemlendiği durumlar yaşanmaktadır.


Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik başlangıçta, normal bir gebelikte hissedilen bütün özelliklere sahiptir. Adet kanamasının kesilmesi, mide bulantısı ve yapılan gebelik testlerinde gebelik bulgularının görülmesi söz konusudur. Dış gebeliği normal bir gebelikten ayıran en önemli belirtiler, karnın alt kısmında hissedilen şiddetli ağrı ve buna eşlik eder kanamadır. Gebelik sırasında yaşanan kanamalar, genelde normal kabul edilmez. Bu belirti ile doktora başvuran hastada yapılan tetkikler sonucunda dış gebelik tespit edilebilir. Dış gebeliğin belirtileri arasında omuzlarda ve vücudun çeşitli yerlerinde hissedilen ağrılar ve baygınlık hissidir.


Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Dış gebeliğin tedavisinde embriyoyu rahime indirebilmenin bir yolu yoktur. Bu tür bir durum tespit edildiğinde, gebelik sonlandırılmak zorundadır. Eğer gebelik sonlandırılmazsa, yumurtalık tüplerinin yırtılmasıyla birlikte aşırı kanama ve buna bağlı olarak annenin hayati tehlikesi söz konusudur. Dış gebelik fark edilmezse, embriyo yumurtalık tüpleri veya rahim boynu gibi yerleştiği alan üzerinde gelişmeye başlar ve sonrasında da bu alana zarar vererek kanamaya sebep olur. Bu durumların yaşanmaması için hamileliğin ilk günleri itibari ile doktor kontrolleri aksatılmamalı ve dış gebelik nedir? Hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Yapılacak basit bir ultrason muayenesi ile dış gebelik rahatlıkla tespit edilebilir ve gereken önlemler alınarak olumsuz sonuçlardan kurtulunabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu