Ana1
Ana SayfaDiyet Yiyecek TarifleriSpor ve Diyet

Detoks Etkisi Yaratan 5 Sebze Nedir?

Detoks Etkisi Yaratan 5 Sebze Nedir?

KİLO PROBLEMİ

Dünya’da ve Türkiye’de görülen en büyük problemlerden biri de kilo problemidir. Sağlıksız ve dengesiz beslenme ile hazır yiyeceklerin tüketilmesi obezite sorununun artmasına neden olmaktadır. Sporsuz yaşamın da eklenmesi ile kilo problemleri artmaktadır.

            Kişisel bakım önerilerini dikkate alan kişiler, kilo problemleri için neler yapılmasını gerektiğini araştırmaktadır. Sadece sporla giden kilolar, düzenli beslenme alışkanlığı edinilmediği zaman geri gelmektedir. Kaybedilen kiloların geri alınmaması için güzellik sırları olarak verilen detoksları uygulamak gerekmektedir. Spor ile beraber uygulanacak olan detokslar, kilo vermede ve yağların yakılmasında çok etkili olmaktadır.

Kilo problemi hem kadınların hem de erkeklerin yaşadığı sorunlardandır. Bu nedenle güzellik uzmanı tarafından verilen detoks tavsiyelerini erkekler de uygulayabilir. Ancak bazı durumlarda detoks uygulamaya vakti olmayan kişiler, detoks etkisi yaratan sebzelere yönelmektedir. Mucizevi etkiler yaratan sebzeler, yarattığı detoks etkisi ile yağları eritirken kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Detoks etkisi yaratan 5 sebze şunlardır:

BROKOLİ

Brokoli ile beraber lahana, karnabahar ve kıvırcık salata gibi sebzeler, yoğun bir şekilde sülforafan içermektedir. Bu sayede kişinin genlerinin yüksek oranda antioksidan ve zehirleştirici maddeleri üretmesini sağlamaktadır. Detoks etkisi yaratan bu sebzeler, kansere karşı da koruyucu etki içermektedir.

Brokoli
Brokoli

KURT ÜZÜMÜ (Goji Berry)

Çin tıp biliminde asırlardır kullanılan Kurt üzümü, Türkiye’de de yetiştirilmektedir. Tadı hem yaban mersinine hem de kiraza benzeyen Kurt üzümü, tatlı ve sulu bir meyvedir. Portakaldan çok daha fazla C vitamini içeren Kurt üzümünün yaprakları da kullanılmaktadır. DNA’yı korumaya yarayan Kurt üzümü, birçok faydalı element içermektedir. Havuçtan daha iyi bir A vitamini içeren Kurt üzümü, kilo vermede de etkilidir. Karaciğeri koruyan kurt üzümü, tümörlere karşı da etkilidir.

Kurt Üzümü - Goji Berry
Kurt Üzümü – Goji Berry

SOĞAN – SARIMSAK

Sülfür içeren soğan ile sarımsak, karaciğerin temizlenmesinde etkilidir. Antibiyotik benzeri etkisi ile mikroplara karşı direnç sağlayan soğan ve sarımsak, yağların erimesinde de etkilidir.

Soğan Sarımsak
Soğan Sarımsak

FESLEĞEN

Fesleğen, nane ve reyhan ile beraber vücutta su tutulmasını engelleyen ve detoks etkisi yaratan en önemli sebzelerdendir. Kansere karşı koruyucu olan Fesleğen, su tutmasını engellediği için kilo vermeyi de hızlandırmaktadır.

Fesleğen
Fesleğen

PANCAR

Çinko, kalsiyum ve demir bakımından çok zengin olan Pancar, vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını kolaylaştırmaktadır. Kanserle mücadele de çok etkili olan Pancar, yağ yakımını ve kilo vermeyi de hızlandırmaktadır.

Pancar
Pancar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu