Ana1
Çocukluk

Çocukların Toprak Yemesinin Altında Yatan Neden Nedir?

Çocukların Toprak Yemesinin Altında Yatan Neden Nedir?

Toprak yeme alışkanlığı çocuklarda sıkça rastlanan durumlardan biridir. Çocukların toprak yemesi pika sendromu olarak adlandırılır. Eğer ki bu durum sadece bir kereye mahsus olmuş ise çocuk toprağın tadını merak etmiş demektir. Fakat toprak yeme alışkanlığa dönüşmüş ise bu durumda ailelerin sorunun altında yatan problemi araştırmaları gerekir.

Demir Eksikliği Olabilir

Çocuklar tarafından ilgi çekici bir görüntüye ya da tada sahip olmamasına rağmen zaman zaman çocuklarda toprak yeme davranışı görülebiliyor. Bu durum genellikle 2 ile 6 yaş aralığındaki çocuklarda sıklıkla görülür. Bu durumun altında yatan sebeplerin bazıları ciddiye alınacak düzeyde değilken bazıları hayati önem taşır.

Toprak yeme alışkanlığı eğer ki bir aydan uzun bir süre devam ediyor ise çocukta demir eksikliği olabilir. Bu da çocuğun istemsiz bir biçimde toprak yemeye itecektir. Bu gibi bir problemin olup olmadığı basit bir kan testi ile ortaya çıkar. Eğer demir eksikliği bulunuyor ise çeşitli ilaçlar ile yaklaşık 6 aylık bir tedavi ile sorun çözüme kavuşmuş olur. Toprak yeme rahatsızlığı bazen de sadece B12 ve B6 gibi vitaminlerin eksikliğinden dolayı gerçekleşiyor olabilir.

Psikolojik Sebepler

Demir eksikliği sebebi ile oluşan pika rahatsızlığı bazen de psikolojik sebepler ile kendini belli eder. Özellikle anne sevgisinden ve ilgisinden uzak olan çocuklarda bu durum toprak yeme olarak kendini dışa vurur. Ayrıca terk edilmiş çocuklarda da zaman zaman görülen bir durumdur.

            Toprak yemek bazende cinsel olarak istismara uğramanın belirtisi olabilir. Tüm bunların yanında çocuk sadece toprağın tadını merak ettiği için de yiyebilir.

Tedavi edilmediği durumlarda ciddi sağlık problemleri görülebilir. Özellikle sindirim sisteminde bozulma görülür. Ayrıca toprak yiyen çocuklarda demir eksikliği belirti olmaktan ziyade sonuç olabiliyor. Yani çocuktaki demir eksikliği aşırı toprak yeme sebebi ile de kendini gösterebiliyor.
Toprak yeme sonucunda enfeksiyon ve zehirlenme gibi vakalar ile de karşılaşılabilir.

Bu gibi rahatsızlıklar ile karşılaşmamak adına öncelikle pika sendromunun altında yatan sebebin doğru olarak belirlenmesi gerekir. Sonrasında da bu yönde uygulanan tedavi başlatılmalıdır. Aksi halde çocuklarda ciddi sağlık problemleri görülür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu