Ana1
Çocukluk

Çocukların Kalp Hastası Olduğunu Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Çocukların Kalp Hastası Olduğunu Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Çocuklarda kalp rahatsızlığı bazen anne babaların dikkati sayesinde ortaya çıkarken bazen de özellikle doğumdan sonra bebeklerde yapılan rutin kontrollerde üfürüm şeklinde kendini göstermektedir. Çocuklarda kalp rahatsızlıkları erken dönemde teşhis edilirse tedavi süreci ve başarılı sonuç da bir o kadar erken gelecektir. Bu neden ile kalp hastalığı belirtileri gözlendiğinde vakit kaybetmeden çocuk doktoruna gitmekte yarar bulunuyor.

Çocukta Büyüme ve Gelişim Geriliği Var Mı?

Çocuklarda kalp rahatsızlığı belirtilerinin en başında gelişim geriliği bulunuyor. Çocukların fiziksel gelişimi diğer çocuklara nazaran daha geç oluyor ise bu  kalp hastalığının belirtisi olabilir. Ayrıca morarma da başka bir belirtidir. Bebeklerde anneyi emerken çocuklarda da özellikle fazla hareketli olduğu zamanlarda morarma görülüyor ise bir EKG testi mutlaka yapılmalıdır.

Ayrıca bebeklerde kalp rahatsızlığının başka bir belirtisi de ammeyi emerken memeyi alamamak ya da biberondan beslenemiyor olmaktır. Çocuklarda hayati bir risk olan kalp hastalıkları kendini göğüs ağrısı ile de belli eder. Özellikle çocuk spor yaptıktan sonra ya da fazla efor sarf ettikten sonra bu gibi şikayetler ile geliyor ise yine basit birkaç test ile problemin altında yatan sebep kolaylıkla öğrenilebilir.

Çocuklarda kalp hastalığı belirtileri arasında aşırı olarak gerçekleşen terleme ve yorgunluk hissi de bulunuyor. Eğer ki çocukta demir eksikliğine bağlı bir anemi problemi yoksa ve buna rağmen çocukta aşırı yorgunluk hissi varsa dikkatli olmakta yarar var. Çünkü kalp hastalarında metabolizmanın yükünü kalp taşıyamamaktadır. Bu da yorgunluk ve aşırı terleme ile kendini belli eder.

Erken Müdahale Önemli

Her hastalıkta olduğu gibi çocuklardaki kalp rahatsızlıklarında da erken teşhis hayat kurtarıyor. Kalp hastalığı hamilelikte belli olabiliyor. Böylece önlemler daha kolay alınabiliyor. Bu neden ile annelerin gebelik dönemindeki kontrollerini asla ihmal etmemeleri gerekiyor.

Doğumsal olan kalp hastalıkları bazı durumlarda kendini belli etmeyebilir. Yani kalp hastalığı olsa da herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bu neden ile çocukların mutlaka bir kez olsun EKG testine tabi tutulması hayati önem taşıyor. Bunun yanı sıra çocuklar spor yapma konusunda aileleri tarafından teşvik edilmelidir. Çünkü spor kalbin en iyi dostudur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu