Ana1
Çocukluk

Çocuklarda Ruh Sağlığı Önemi

Çocuklarda Ruh Sağlığı Önemi

Beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önemlidir. Öyle ki bu iki durum birbirinin tamamlayıcısı niteliğindedir. Ruh sağlığı hem sosyal çevre ile hem de kişilerin aile ile sağlıklı ilişkiler kurmanın başlıca yoludur. Ruh sağlığının yerinde olması kişilerin etrafı ile uyumlu ve dengeli olmasının en önemli kriteridir.

Bu neden ile aslında ruh sağlığı yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Çocuklarda ruh sağlığı onların gelecekte ki kişiliklerine etki edecektir. Bu neden ile çocuklarının geleceğini doğru şekillendirmek isteyen anne babalar bu konuya hassasiyet göstermesi gerekir.

Çocuklarda Ruh Sağlığı Ne Zaman Şekillenmeye Başlar?

Çocuklarda ruh sağlığı tıpkı kişilik gibi 0 ile 6 yaş arasında şekillenmeye başlar. Bu süreç zorlu bir biçimde geçer ise çocuklar ruhsal olarak hayata adım atacaktır. Ayrıca bu neden ile sağlıklı ilişkileri ya da seviyeli arkadaşlıkları olmayacaktır.

Çocuklarda ruh sağlığının temellerinin atıldığı bu yaş aralığına büyük önem verilmelidir. Bu dönemde yaşadıkları her şey hayata dair edindikleri ilk tecrübeler arasında bulunacaktır. Haliyle kötü bir ruh hali ya da ruh halini bozan ortamlar ileri ki hayatı da şekillendirecektir.

Çocuklarda Ruh Sağlığı Problemleri Nelerdir?

Çocukların ruh sağlığı ileride toplumların kimler tarafından oluşacağını hatta toplum yöneticilerinin nasıl olacağı hakkında da bilgi verecektir. Bu neden ile çocuklukta edinilen kazanımlar geleceği aydınlatacaktır.

Maalesef ki çocukların sağlıklı olarak gelişmelerine yardımcı olan bu durum her zaman gözle görülür belirtiler vermemektedir. Yani çocukların hastalandıkları anne babalar tarafından oldukça çabuk bir biçimde fark edilir. Fakat ruh sağlığının bozulduğunu anlamak biraz zaman alabilir. Çocuklarda ruh sağlığının önemi anne baba tarafından zaman zaman dikkate alınmasa da bu sorun kaygı bozukluklarından öz güven eksikliğine kadar farklı problemleri beraberinde getirecektir. Ayrıca depresyonda ruh sağlığı bozulan çocuklarda sıkça görülür.

Çocuklar sevgi, şefkat ya da güven duygusu gibi kavramlar ile aslında ilk önce anne karnında başlar. Bu süreç doğum ile birlikte ebeveynlerin bebeklerine davranış biçimleri ile kuvvetlenir ya da zayıflar. Bu durum tamamen anne baba davranışları ile biçimlenecek bir süreçtir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu