Ana1
Çocukluk

Çocuklarda Polen Alerjisi Ne Zaman Baş Gösterir?

Çocuklarda Polen Alerjisi Ne Zaman Baş Gösterir?

Polen alerjisi daha çok Akdeniz ülkelerinde görülen bir alerji tipidir. Çocuklarda polen alerjisi genellikle bahar aylarında kendini gösterir. Fakat polen alerjisinin farklı çeşitleri bulunuyor. Hangi polene karşı alerji olduğunu anlamak için alerjinin görüldüğü zamanlara dikkat etmek gerekir.

Örneğin mart ayının ilk yarısından sonra ağaçlar yeşillenmeye başlar bu dönemde görülen alerjinin sebebi ağaç poleni alerjisidir. Sonraki iki ayda yani nisan ve mayıs aylarının sonuna kadar ise ot polenlerinin dönemi başlamaktadır. Alerji bu dönemde başlıyorsa çocukların ot polenine karşı alerjisi bulunuyordur. Son polen çeşidi ise yabani otların yaptığı alerjidir. Bu da ekim ayı ile kendini gösterir. Peki, bu kadar çeşide sahip olan polen alerjisi nedir?

Polen Alerjisi ve Belirtileri Nedir?

Mart, nisan ve mayıs aylarında polenler havaya yayılmaya başlar. Bu polenler sebebi ile kişilerde hapşırma, gözlerde yaşarma ve kaşıntı gibi özellikle nezle belirtilerine sebep olan rahatsızlık polen alerjisi olarak tanımlanır.

Polen alerjisi bazı kişilerde oldukça yoğun olarak kendini gösterir. Bu durumda kişilerde sürekli hapşırma hali, öksürük sık sık burun kanaması ve en önemlisi de nefes darlığı gibi hayati problemler görülebilir. Ayrıca burunun yanı sıra kulak ve boğazda da yoğun bir kaşıntı görülür. Çocuklara bu belirtiler gözleniyorsa özellikle de bahar aylarında belirtilere sıkça rastlanıyor ise mutlaka bahar alerjisi olarak da bilinen polen alerjisi şüphesi de düşünülmelidir.

Polen Alerjisinde Teşhis Nasıl Koyulur?

Polen alerjisi 18 yaşından küçük olan çocuklar için çocuk uzmanı tarafından yapılacak olan testler sonucunda teşhis edilir. Cilt üzerinden yapılacak olan alerji testleri çocuklarda polen alerjisi olup olmadığı netlik kazanır. Çocukta görülen belirtiler ile test sonuçları birbirini destekliyorsa çocukta polen alerjisi tedavisine başlamak gerekir.

Testlerin her ne kadar ciltten yapılması gerekse de ciddi cilt problemleri yaşayan ve bunun için de ilaç kullanmakta olan çocuklarda teşhis için kan testi yapmak daha uygun olacaktır. Alerjinin teşhisi için 2 yaşın tamamlanmasında yarar bulunuyor. Polen alerjisi bulunan çocuklarda bu rahatsızlık ilaç yolu ile tedavi edilebiliyor. Tedavi ise genellikle kesin başarı ile sonuçlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu