Ana1
BebeklikÇocukluk

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Kış aylarının yanı sıra sonbaharda da sık sık rastlanılan grip ya da nezle gibi rahatsızlıklar özellikle çocuklarda orta kulak iltihabının zeminini hazırlayan rahatsızlıklardır. Bu neden ile çocukların geçirdiği grip gibi rahatsızlıkları dikkat almak gerekiyor. Özellikle okul çağında olan çocuklar ev ortamında korunsalar dahi okul ya da otobüs gibi kalabalığın yoğun olarak bulunduğu ortamlarda hastalık faktörü artmaktadır. Bu da orta kulak iltihabı riskini arttırır.

Orta Kulak İltihabı Neden Oluşur?

Orta kulak iltihabı çoğunlukla genizden ya da burundan giden enfeksiyonlar ile oluşur. Burunda ya da genizde yerleşmiş olan enfeksiyon östaki borusu denen ve geniz boşluğunu orta kulağa bağlayan boru aracılığı ile orta kulağa kadar ulaşır. Bu da henüz bağışıklık sistemi güçlenmemiş olan çocuklarda orta kulak iltihabına yol açar. Bu durum çoğunlukla üst solunun yolu rahatsızlıkları sonrasında kendini gösterir.

6 yaşından küçük olan çocuklarda da sıkça rastlanılan bu rahatsızlık bu yaş grubunda bulunan çocukların östaki borusunun yetişkinlere nazaran daha kısa olmasından da kaynaklanmaktadır. Üst solunum yolu sebebi ile yerleşen enfeksiyon orta kulakta sıvı birikmesine sebep olur. Bu da orta kulak iltihabını ortaya çıkarır.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nedir?

Orta kulak iltihabı işitmede geçici bir kayba sebep olabilir. Çocuklarda işitme zaman zaman azalma da görülmektedir. Fakat çocuklarda orta kulak sorunları kendini genellikle ateşlenme ve kulak ağrısı ile belli etmektedir.

Özellikle bu sıkıntılardan önce geçirilmiş bir grip, nezle ya da soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu rahatsızlığı geçirilmişse mutlaka önlem alınmalıdır. Tüm bunların yanı sıra çocuklarda aşırı bir burun akıntısı, uyuma alışkanlığında görülen bozulma ve geceleri sık sık ağrı sebebi ile uyanıyor olma da orta kulak rahatsızlıklarında belirti olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu dönemde çocuklarda genellikle bir huzursuzluk, gözlerde sulanma ya da normal bir ağlamadan farklı gelişen ağlamalar da sıkça gözlenen durumlar arasında yer alıyor.

Orta kulak iltihabından korunmak için çocukların beslenmesine dikkat edilmekle birlikte alerjisi olan yiyeceklerden de uzak kalmalarını sağlamak gerekir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra oluşan burun akıntılarını da dikkate almak gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu