Ana1
Çocukluk

Çocuklarda Öksürük Şurupları Nasıl Kullanılmalıdır?

Çocuklarda Öksürük Şurupları Nasıl Kullanılmalıdır?

Çocuk bulunan hemen hemen her evde öksürük şurubu da bulunuyor. Özellikle çocuklara küçük şiddetli öksürüklerde hemen verilen öksürük şurubu neden kullanılır? Öksürük genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda sık sık rastlanılan bir durumdur. Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında ailelerin ilk tercihi ise öksürük şurubu oluyor.

Öksürük şurubu hakkında özellikle son yıllarda pek çok kişinin aklında soru işaretleri bulunuyor. Aslından bazı uzmanlar da öksürük şurubunu ilaç olarak kabul etmediklerini her fırsatta yineliyor. Ailelerin tedavi için çocuklarına verdiği bu ilaçlar tedavi sürecinde etkili olmayabiliyor.

Bilinçsiz Kullanıma Dikkat

Anne ve babalar tarafından doktorlardan en çok talep edilen ilaçlar arasında öksürük şurubu bulunuyor. Fakat özellikle çocuklarda öksürük şurubu kullanımına dikkat etmekte yarar bulunuyor. Okul ya da kreş çağındaki çocuklarda sıkça rastlanılan öksürük üst solunum enfeksiyonunun belirtisi olmak ile birlikte hemen şurup kullanmak yerine sıkıntının kaynağı tespit edilmelidir.

Çocuklarını öksürük şikayeti ile hekime götüren ebeveynlerin tekrar ettikleri bazı yanlışlar bulunuyor. Bunların başında daha önce üst solunum yolu sebebine bağlı olarak verilmiş olan ilaçların sonraki öksürük şikayetlerinde doktora başvurulmadan kullanılmasıdır. Oysa ki bu gibi durumlarda alt solunum yolu enfeksiyonunu belirlemeyi oldukça geciktiriyor.

Doktor Kontrollü Kullanım

Çocuklarda öksürük 1 haftadan fazla sürüyor ve öksürük şurubu kullanımına rağmen geçmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Ebeveynlerin en sık yaptığı hatalardan biri de doktor tavsiyesi olmadan şurup kullanımına başlamak oluyor. Oysa ki öksürük dikkate alınmayacak kadar basit bir rahatsızlık değildir. Bu neden ile de mutlaka hekim kontrolü şarttır.

Öksürük zaman zaman kronik astım rahatsızlıklarında tek bir belirti olarak karşımıza çıkıyor. Yani öksürük şurubu kullanımı öksürüğün sebebi araştırılmadan sürdürülürse ciddi problemlerin teşhisini geciktirecektir.

Öksürük şurubu kullanımı Avrupa ülkelerinde neredeyse sıfırdır. Özellikle çocuk hastalıklarında yer dahi bulunmamaktadır. Üst solunum yolu rahatsızlıklarında öksürük şurubu kullanımı öksürüğe çözüm olmamaktadır. Yani öksürük şurubu kullanılsa da kullanılmasa da öksürük hemen hemen aynı süre içerisinde kesiliyor. Bu durumda özellikle çocuklarda öksürük şurubu kullanımı sadece karaciğeri yoran bir etki yaratacaktır. Öksürükte mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu