Ana1
Çocukluk

Çocuklarda Kreş Eğitimi Önemi

Çocuklarda Kreş Eğitimi Önemi

Çocukların 4-5 yaş sonrasında temel kişilik, duygu ve alışkanlıklarını kazandırmak amacı ile kreş desteği almak uygun olabilir. Kendi dalının uzman eğitmenleri ile doğru davranışlar edinmesi, eğlenirken öğrenmesi, sorgulaması, merak etmesi ve zaman içerisinde çözüm üretebilmesi gibi olguların sağlanması yararlıdır. İlerleyen dönemlerde kişisel mana da öz güven sahibi birey olmasının ilk adımları da bu süreç içerisinde atılacaktır.

Anne ve çocuk arasında etkin ve etkili bir ilişki, karşılıklı olarak anlama ve kavrayabilme gibi manevi olguların da yeterli düzeyde olması amaçlanmaktadır.
Çocukların zeka anlamında gelişiminin büyük bir bölümünün 7 yaşa kadar sona erdiği göz önüne alınırsa ne denli önemli bir dönem olduğunu fark etmek hiç de zor olmayacaktır.

İlişki Kurmak, Sosyal Birey Olmak ve Daha Fazlası

Bakıldığı zaman 3 ile 6 yaş arasında alınması gereken eğitim çocuğun bir takım alışkanlıkları edinmesi yönünde de son derece önemlidir. Özellikle ekip ve grup faaliyetlerinde yer alması, sorumluluk bilincinin aşılanması ve uyum içerisinde hareket edebilme gibi faktörleri de benimsemiş olacaktır. Çocuğun cinsel kimliği dışında sapma gibi durumlarının sağlık çerçevesinde ortadan kaldırılması, kısacası kimlik bulma ve kendini tanıma gibi önemli eşiğin aşılması da kreş desteği ile mümkün olabilmektedir.

Hem Bedensel hem de Zihinsel Gelişim

Çocuğun motor beceri ve zeka gelişmeleri sadece aile ortamında alacağı destekle gerçekleşmemektedir. Kendi yaşında ve farklı kültüre sahip yaşıtları ile bir arada olmak öğrenme dönemini hızlandıracaktır. Okul öncesi zorunlu olan kreş eğitiminin eşyaları, nesneleri tanıma, kelimeleri öğrenme, doğru dil kullanma, yapılması gerekenleri kavrama ve daha da önemlisi uygulama için olmazsa olmazdır. Anne ve çocuk ilişkilerinin çok daha kuvvetlenmesi içinde mükemmel bir yararı söz konusudur.

Yeteneklerini Keşfetmek Kreş Eğitimi ile Mümkün

Eğer çocuğun el, ayak becerileri varsa ya da çözüm üretme anlamında diğer akranlarından farkı bulunuyorsa sağlık ilkeleri ile bunu tespit etmenin de sac ayağı kreşler olmaktadır. Başarılı bir ilköğretim hayatı ve devamı gelen eğitim süreci için artık vakit kaybetmeden en elit adresler tercih edilmeli ve gerekli süreç başarılı bir şekilde yerine getirilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu