Ana1
Çocukluk

Çocuklarda Karın Ağrısı Neyin Belirtisi Olabilir?

Çocuklarda Karın Ağrısı Neyin Belirtisi Olabilir?

Çocuklarda en çok görülen rahatsızlıklardan biri de karın ağrısıdır. Anne babalar tarafından basitleştirilen ve ciddiye alınmayan karın ağrısı bazen ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu neden ile çocuklarda görülen karın ağrıları özellikle de kronik bir hale gelmişse mutlaka bir çocuk doktoru ile görüşmekte yarar bulunuyor.

Karın Ağrısının Nedeni Belirlenmeli

Çocuklarda karın ağrısı şikayeti genellikle midede ya da bağırsakta bulunan bir enfeksiyon sebebi ile yaşanır. Mide de ya da bağırsakta bulunan bir enfeksiyon sebebi ile karın ağrısı yaşanıyor ise sonrasında ise genellikle ishal ya da kusma gibi etkenler ile de karşılaşmak mümkündür.

Karın ağrısının bir diğer sebebi de parazittir. Enfeksiyon nedeni ile oluşan ağrılar genellikle anlık bir biçimde kendini gösterirken parazit sebebi ile yaşanan karın ağrısı daha çok kroniktir. Yani bir devamlılığı vardır ve çocuğu sürekli huzursuz eder.

Dahili karın ağrısı olarak nitelendirilen ağrılara sebep olan başka bir konu da idrar yolu enfeksiyonu olarak ortaya çıkar. Çocuklar böbreklerinde ya da idrar yolunda oluşan bir ağrıyı anlatamadığı için enfeksiyon ağrısını karın ağrısı olarak  ifade etmektedirler. Bu ağrıda kroniktir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlı ağrılar ilaç tedavisi sağlanmadan ortadan kaldırılamaz. Bunun için basit bir idrar testi yeterli olacaktır. Apandisit ile de sıkça karıştırılan karın ağrısının bir diğer sebebi de çocukların yaşadığı kabızlık olabilir.

Stres Karın Ağrısına Sebep Olur

Ebeveynler bazen çocukların kaygılı oldukları dönemi algılayamayabilir. Bununla birlikte bazı anne babalar ise bu durumu ciddiye almayabiliyor. Oysa ki çocukların baş edemedikleri problemler çocukların ciddi bir biçimde strese girmelerine sebep olur. Bu da çocuklarda karın ağrısının temel nedenleri arasında yer alır.

Çocukların bu durumları genellikle psikolojiktir ve çocuğun içinde bulunduğu durumu yönetmesine yardımcı olunması ile ağrılar da kesilecektir. Bu neden ile çocuklara günlük hayatta ve okul hayatında onların kaldırabileceğinden fazla sorumluluk yüklememek gerekir.
Tüm bu sebepler göz önüne alındığında çocuklarda karın ağrısı her daim dikkate alınması gereken ve özellikle kronikleşmesi halinde vakit kaybetmeden hekime başvurulması gereken bir durumdur. Karın ağrısı ihmale gelmemelidir.

Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri İçin Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu