Ana1
BebeklikÇocukluk

Çocuklarda İnek Sütü Alerjisi

Çocuklarda İnek Sütü Alerjisi

İnek sütü alerjisi çocuklarda ve özellikle bebeklerde alerjik durumlar gösteren bir besin türüdür. İnek sütü alerjisi, deride, sindirim ve solunum sistemlerinde hassasiyet gösterebilir. İnek sütü ya da inek sütü içeren gıdalar, çocuğa ya da bebeğe verirken dikkat edilmelidir.

Bebeklerin doğumundan sonra, ilk yıllarını içeren zamanlarda, inek sütüne karşı alerji gösterebileceğinden inek sütü verilmemesi önerilmektedir. Bu alerji türü, genellikle 3 yaşında son bulmaktadır. Bebeğin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Bebeğin anne sütü ile beslenmesi, inek sütü alerjisine karşı bir koruma sağlamaktadır.

İnek Sütü Alerjisi Nedeni ve Belirtileri Nelerdir?

İnek sütünün içerisindeki proteinlere karşı vücut reaksiyon gösterebilir. Alerjinin nedenleri arasında genetik faktörler de yer alabilir. Ailede astım, egzama, ürtiker, besin alerjisi gibi alerjik hastalıklar varsa, bebeğin ya da çocuğun inek sütüne alerji olasılığı daha yüksektir.

Bebeklik dönemini içeren süreçte, en çok görülen alerji türünden olan, inek sütü alerjisi belirtileri arasında sayılabilecekler şöyledir. Bebeğiniz sürekli ağlıyorsa, gaz sancıları varsa, iştahsızlık varsa, yüzde şişme varsa, burun akıntısı varsa, inek sütü alındıktan sonra ciltte kızarıklık varsa, kaşıntı, öksürük varsa, kusma, kabızlık ve midede hassasiyet gibi belirtiler varsa hemen çocuk alerji doktoruna başvurmalısınız.

İnek Sütü Alerjisi Tanısı ve Tedavisi Nasıldır?

Çocuk alerji uzmanı, inek sütü alerjisi belirtileri olan bebek ya da çocukları inceler, kan testine gerek görürse kan testi yapar ya da gerek görürse ciltten alerji testi yapar. İnek sütü alerjisinden şüphe ediliyorsa, bebek ya da çocuğa bir süre inek sütü ve inek sütü içeren gıdalar verilmez. İnek sütü alerjisinden kaynaklı, kızarıklık ve kaşıntı için, ilaç ya da krem verilebilir. Hırıltı ya da nefes sıkışması olan bebek ya da çocuklara nefes açıcı ilaçlar verilebilir. Doktorun diyet içeren bir beslenme şekli önerebilir.

İnek Sütü Alerjisi Olan Bebekler Nasıl Beslenmelidir?

İnek sütü proteini içermeyen, özel mamalarla bebek beslenmelidir. Eğer kesin teşhis konulmuşsa bu tür mamalarla bebek beslenmelidir. Sebze çorbaları, meyve suları verilmelidir. İnek sütüne alternatif olarak kullanılan soya sütünü deneyebilirsiniz. Pirinç. badem ve hindistan cevizi sütünü kullanabilirsiniz. Bu sütleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu