Ana1
BebeklikÇocukluk

Çocuklarda Burun Akıntısı Ve Tıkanıklık

Çocuklarda Burun Akıntısı Ve Tıkanıklık

Burun tıkanıklığı özellikle çocuklarda dikkat edilmesi gereken önemli hastalıklar arasında yer almaktadır. Zaman içerisinde fiziksel ve zihinsel olarak birtakım problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunlar arasından bazıları ise öğrenme zorluğu çekme, kişilik sorunları ve dikkat dağılmasıdır.

Bu dönemde böylesi belirtiler söz konusu olduğu zaman çocuk bir psikoloğa götürülerek zeka geriliği gibi teşhisler konulabilmektedir. Ancak genel olarak çocuğun teşhisi yapılmamış bir burun tıkanıklığının olduğu ortaya çıkabilmektedir. Özellikle burun tıkanıklığı ile birlikte tıpkı görme problemi olan çocuklar gibi dış dünyayı anlama konusunda koku duyusundan mahrum kalarak çocuğun gelişimi noktasında büyük bir zarara uğradığı bilmektedir. Bu da çocuğun ruhsal gelişimi adına geride kalmasına sebep vermektedir.

Burun Tıkanıklığının Sebepleri

Genel olarak çocuklarda burun tıkanıklığı birçok farklı sebep ile kendisini gösterebilmektedir. Doğumsal sebepler içerisinde doğumdan sonra burun arkası ve geniz arasında bir zar ya da kemik dokusu kapalı olması burun tıkanıklığını ortaya çıkarabilmektedir. Bununla birlikte doğum sonrası buruna alınan bir darbe ya da burnun dış bölümündeki yapısal sorunların yanı sıra burundaki apse oluşumları tıkanıklığa neden olabilmektedir.

En büyük nedeni ise geniz eti burun tıkanıklığına etki yapmaktadır ve çocuğun nefes almasını büyük bir oranda zorlaştırmaktadır. Bu durum genel olarak endoskop ile açığa çıkmaktadır. Diğer etkenler ise gribal enfeksiyonlar, sinüzit, alerjiler, kronik nezle ile birlikte bir takım polen ya da tozlar da burun tıkanıklığına sebebiyet verebilmektedir.

Burun Tıkanıklığının Giderilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Bu gibi durumlarda çocuklarda burun akıntısı ortaya çıktığı zaman ilk olarak mutlaka uzman bir doktora görülmeli ve teşhis tam olarak yapılmalıdır. Ardından gerekli olan antibiyotikler ve ağrı kesicilerin yanı sıra cerrahi bir müdahale gerekiyorsa bu uygulanmaktadır.

Ancak çocukların burun tıkanıklığına yakalanmamasını ve bundan korunmasını istiyorsanız nem dengesini yakalamak için peteklere ıslak bez koyabilir, su buharı yakalamak için oda içerisinde bir çaydanlık içinde su kaynatabilir ve çocukların odasını 5 ya da 10 dakika boyunca havalandırabilirsiniz. Farklı belirtiler ışığı altında ortaya çıkan burun tıkanıklığı mutlaka çok ciddiye alınmalı ve çocuklar uzman bir doktora götürülmelidir.

Buhar makinesi kullanın

Buhar makineleri, odadaki havayı nemlendirerek çocuğun rahat nefes almasına yardımcı olan, çocuğun rahat nefes almasında çok etkili cihazlardır. Çocuğunuzun odasında ve oturma odasında buhar makinesi bulundurun. Bu makinenin odaya buhar vermesi ile çocuğun tahriş olmuş burun kanallarını yatışır ve rahatça uyumasına, yemek yemesine engel olabilecek burundaki kalın mukus parçalanmaya başlar.

İstirahat etsin

Çocuğunuzun burnu tıkanıksa bu durumu atlatmak için bol bol dinlenmeli ve uyumalıdır. Uyku, hastalıktan, günlük olaylardan etkilenmiş, yorulmuş, hatta yıpranmış vücudumuzu onarma sürecidir. Çocuğunuz uyumasa bile uzanmak, dinlenmek ona iyi gelecek, burun tıkanıklığına yol açan hastalığı kısa sürede atlatmasına yardımcı olacaktır.

Saline burun spreyi kullanın

Doktorunuza danışıp eczaneden temin edebileceğiniz saline burun damlaları bebeklerin, çocukların burun yollarındaki mukusu çözmek için çok etkilidir. Bu damlaların bebeklerde bile kullanımı güvenlidir. Çocuğunuzun burun tıkanıklığını açmak için öncelikle bebeğinizi sırt üstü yatırmanız gerekir.

Ardından saline damlasından çocuğunuzun sol burun deliğine 3-4 damla damlatın. Birkaç dakika bekledikten sonra diğer burun deliğine de aynı şekilde 3-4 damla damlatın. Bu damlatma işlemini gün içinde ihtiyaç olduğu sürece birçok kez yapmanızın hiçbir sakıncası yoktur.

Sıvı alımını artırın

Çocuğunuzun burun kanalındaki tahriş edici maddelerin, mukusun boşalması için bol miktarda sıvı tüketimi çok mühimdir. Taze taze sıkacağınız meyve suları, su ve sebze çorbası içmek çocuğunuza iyi gelecektir.

Buhar Aspiratörü kullanın

Buhar aspiratörünü internetten temin edebilirsiniz. Çocuğunuzun yanında buhar aspiratörünü çalıştırarak buharı solumasını sağlayın. Buhar aspiratörü, çocuğunuzun burun kanalındaki her şeyin sıvılaşmasını sağlar. Sıvılaşmış burun içeriği kolayca dışarıya akıp, çocuğun rahat nefes almasını sağlar.

Uyurken çocuğun başını yüksekte tutun

Çocuğunuz uyurken başını bir yastık yardımıyla yükseltin, yastık sayesinde burnu tıkalı çocuk daha rahat nefes alacak ve burun tıkanıklığının açılma süreci hızlanacaktır.

Banyo yaptırın

Çocuğun üst solunum yollarını tıkayan tüm mukus ve salgılar, banyonun sıcak buharı ile yumuşayacak ve çocuğun burun yolu kısa sürede açılacaktır.

Nazal Aspiratör kullanın

Nazal aspiratörler, bebekler ve çocuklar için üretilmiş olup tüm eczanelerde satılmaktadır. Nazal aspiratörün ucunu çocuğunuzun burnuna hafif bir şekilde yerleştirin ve diğer ağızlık kısmını da kendi ağzınıza alarak yavaşça içinize çekin. Bu işlem sonucu çocuğunuzun burun içi temizlenerek rahat nefes alması sağlanır.

Peteklere ıslak bez koyun

Kuru bir ortam, burun tıkanıklığının artmasına neden olabilir. Bunun için bulunduğunuz ortamların nem dengesini sağlayın. Buhar makinesi alacak bütçeniz yoksa, evde kalorifer peteklerinin üzerine ıslak bez koyabilirsiniz. Islak bezden çıkan buhar, ortamdaki havanın yumuşamasını sağlar, böylece çocuğun rahat nefes almasına yardımcı olur.

Serum fizyolojik veya sinüs rinse kit kullanın

Serum fizyolojiği, sinüs rinse kiti eczaneden temin edebilirsiniz. 100 ml lik paketlerde serum fizyolojik satın alın ve bir enjektör yardımı ile çekin. Daha sonra çocuğun herbir burun deliği içine 2-3 mililitre serum fizyolojiği nazikçe püskürtün. Çocuğunuz hapşırarak bazılarını geri çıkaracaktır, çıkardıklarını nazikçe silin. Çocuklarda kullanılan serum fizyolojikler, sinüs rinse kitlerin nasıl kullanılacağı hususunda eczaneden de yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu