Ana1
Çocukluk

Çocuklarda Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen bronşit, akciğere giden hava yollarının iltihaplanmasıdır. Bronşit, akut ve kronik olmak üzere iki çeşittir.

Ancak, çocuklarda daha çok akut bronşit görülür. Bunun sebebi, akut bronşite yol açan viral hastalıklardır. Bunlar, boğmaca, grip, kızamık veya tifodur.

Çocuklarda görülen bronşitin belirtileri ise, burun akıntısı, hapşırma, gözlerde kızarıklık, boğaz ağrısı, kuru ve ağrılı öksürük, ateş ve nefes darlığıdır. İlerleyen aşamalarda balgamlı öksürük görülür.

Bu makalemizde, çocuklarda görülen broşit için ev tedavilerinden bahsetmek istiyoruz. Her şeyden önce, çocuklara öksürük için, öksürük şurubu vermemek gerekir. Çünkü, öksürük, vücudun doğal dengesi olup, balgam atılmasını kolaylaştırır. Aksi takdirde, balgam, ciğerlere iner ve yapışıp kalır. Bronşları tıkar, bronşit  ve astıma kadar gider. Bu durumda, balgam sökücü bitki çayları daha faydalı olacaktır.

Bronşit için Bitkisel Tedavi

Kuru öksürük için de ballı limon karışımı,gün içerisinde ara ara verilebilir.  Antibiyotik yerine ise, 1 yemek kaşığı zeytinyağına, sarımsağı, ikiye, üçe kesip, ocakta çok az kavurun. Sonra, süzün ve gün içinde çocuğunuza içirin. Yalnız bu tedavi, hafif durumlar için geçerli.

Ayrıca, çocuğunuzda hırıltı var ise, zeytinyağına karabiber karıştırıp, az bir kızdırın (karabiber ve yağ keciboynuzuyanmasın). Ilıyınca, yatarken, sırtına ve göğsüne sürün. Üzerini tülbentle örtün ve çocuğu uyumaya bırakın. Sabah kakınca, çocuğun vücudunu ıslak bez ile silin. Sabah, akşam uygulayın. Çok faydası oluyor.

Bu pratik tedaviler ile birlikte, bitki çayları ile de çocuğunuzdaki bronşiti tedavi edebilirsiniz.

Çocuklarda, Bronşite İyi Gelen Bitki Çayları

* 2-3 adet keçiboynuzunu, 2 su bardağı suda haşlayın. Suyun rengi biraz değişince, karışıma, 1 tatlı kaşığı hatmi çiceği ekleyin ve ocağın altını kapatın. Karışımı ağzını da kapatın ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra karışımı, temiz bir tülbentten geçirin. Ilıyınca karışıma, 1 tatlı kaşığı keçi boynuzu pekmezi karıştırıp, çocuğunuza veya bebeğinize içirin.

Bu karışımı, bebeğinize günde 1 kere, çocuğunuza ise, günde 2 kere içirebilirsiniz. Yalnız, pekmezi, tam içireceğiniz zaman ilave edin.

1 su bardağı sıcak suya, bir miktar adaçayı ekleyin ve karışımın ağzını kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve ılımasını bekleyin. Karışıma, 1 portakalın suyunu ilave edin, çocuğunuza ve bebeğinize içirin.

Günde 1 su bardağı içirilmesi uygundur. Yalnız bu karışım, hazırlandıktan en geç yarım saat içinde içilmesi gerekir. Yoksa etkisini kaybeder.

* Ayrıca, ıhlamur, zencefil kökü, tarçını birlikte kaynatıp, balla karıştırın ve içirin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu