Ana1
Çocukluk

Çocuklarda Alerji Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Çocuklarda Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?

Bebeklerin ve çocukların daha çok muzdarip olduğu alerji hastalıkları çağın hastalıkları arasında yer almaktadır. Son 20 yıl içerisinde daha da çok artış gösteren alerji hastalıklarının önemsenmesi ve test ile nedenlerinin araştırılması gerekmektedir.

Bu noktada en çok merak edilen sorunun da yanıt bulması gerekmektedir. Alerji testi nedir? Can yakan ya da ağrı veren bir test şekli değildir. Çocuklarda da uygulanabilen şekli ile cilt üzerine yapılabilmektedir. 3 aylık bebek için bile alerji testi uygulaması yapılarak 20 dakika içinde sonuçların alınması mümkündür.

Halk arasında 5 yaşından küçük çocuklara alerji testi yapılmıyor bilgisi tıpta doğru kabul edilmemektedir. Alerji testlerinin uzmanlar tarafından tarafından yapılması gerekmektedir. Doğru alerjenlerin kullanılması ve doğru teknikler ile yapılması gerekmektedir.

– Alerji testleri hangi yaşta yapılır?

Alerjinin neden kaynaklandığının tespit edilmesi için alerji testi yapılmaktadır. Alerji testi ne zaman yapılır? sorusu da cevap bulması gereken sorulardan birisidir. Ebeveynlerin zamanında alerji testlerini yaptırarak çocuklarının tedavi olmalarını sağlaması gerekmektedir.

Alerji testi her yaşta yapılabilen bir testtir. 3 aydan büyük olan her hasta için uygulanabilen bir test olması sayesinde nelere alerji olunduğunu saptamak mümkündür. Genel olarak 3 yaş altında yapılan alerji araştırmalarında kan yolu ile de alerjinin nedenleri araştırılmaktadır. Bunun için hastadan kan alınması gerekmektedir. Astım ve alerjik nezle için alerji testi yapılması gerektiğinde hastanın 2 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Tecrübeli uzmanların bu işlemleri yapması ve ekipman açısından tam donanımlı olan hastanelerde alerji testlerinin uygulanması en doğrusu olmaktadır. Alerjik uzmanlık belgesine sahip olan doktorlar tarafından gereken işlemlerin yapılması ve hastaların neden alerjik bir yapıya sahip oldukları saptanmalıdır.

– Alerji testinin tehlikesi var mıdır?

Alerji testi çok kolay yapılabilen bir test olması nedeni ile hastanın uzun bir şekilde zamanını almamaktadır. Çocuklar için deri üzerinde uygulanacak olan alerji testleri genellikle anne ve babaların endişe duymasına neden olmaktadır. Ciddi anlamda reaksiyon yaşanmasının en az seviyeye indirilmesi için çocuk alerji uzmanları tarafından bu testlerin yapılması gerekmektedir. Yanlış teknikler ve deneyimi olmayan kişiler tarafından alerji testi yapılmamalıdır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu