Ana1
Çocukluk

Çocuklarda Alerji Nedir?

Çocuklarda Alerji Nedir?

Alerji Nedir?

Çok sık görülen alerji nedir ve nasıl oluşur soruları yalnızca yetişkinler için sorulmaz. Alerji sorunu küçük çocuklarda da görülmektedir. Aynı miktar ya da aynı koşullarda diğer kişiler için zararlı olmayan yabancı maddeler karşısında bazı çocukların aşırı duyarlı olmasına alerji denir. Yaşları 1 – 2 civarında olan çocukların çoğunda gıda alerjileri görülmektedir. Çocuklarda alerji, ilk olarak anneler tarafından dikkat edilmektedir. Anne, baba ya da kardeşlerde görülen bazı alerjiler var ise, bebeklerde de görülme riski çok yüksektir.

Besin alerjisi, besinlerden alınan proteinlere karşı geliştirilen antikorlar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde görülen besin alerjisi genelde 1 – 2 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. En çok alerjiye neden olan besinler ise yumurta akı, inek sütü, fıstık, fındık ve cevizdir. Çocuklarda ya ilerledikçe alerjik besinlere karşı da tolerans gelişir.

 

Çocuklarda Görülen Alerjiler

Nazal Alerjiler

Atopik dermatiti olan çocukların yaklaşık olarak yarısında alerjik rinit görülmektedir. Genel olarak okul çağında başlayan bu alerji, erken yaşta da görülebilmektedir. Küçük çocuklarda, evde beslenen tüylü hayvanlardan dolayı bu alerji meydana gelebilmektedir. İleri yaşlarda ise polenler nedeni ile nazal alerji görülmektedir.

Nazal alerjinin belirtileri burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık, göz ve burunda kaşıntıdır. Bazı çocuklarda, burun kaşıntısını gidermek amacı ile burnunun yukarıya doğru sürtülmesi hareketi görülür. Bu da burnun altında yatay bir çizgilenme meydana getirir.

Alerji Nedir
Alerji Nedir

Alerjik Astım

Çocuklarda en çok görülen alerjik reaksiyon astımdır. Astım vakalarının büyük bir çoğunluğu alerjiden dolayı ortaya çıkmaktadır. Alerji riniti olan 4 çocuktan birinde astım görülmektedir. Gençlik öncesi erkeklerde, gençlik sonrası da kadınlarda çok sık görülmektedir. Ancak astım alerjisinin her yaşta görülmesi mümkündür.

Çocuklar Alerjiden Nasıl Korunur?

Alerji genetik bir durumdur. Ailesinde astım vakası görünen çocukların genelinde de astım görülmektedir. Bu durumda ailelerin daha dikkatli olması gerekir. Çocuklarda görülen besin alerjileri ise ek gıdaya geçildiği zaman başlamaktadır. Bu nedenle, nedensiz olarak ek gıdaya başlanmamalıdır.

Evlerde bulunan kilim ya da halı gibi eşyalar toz tutmaktadır. Bu da çocukların çok daha kolay alerji olmalarına neden olur. Bu yüzden temizliğe özen gösterilmelidir. Alerjik bir belirti görüldüğünde de doktora başvurulmalıdır.

Besin alerjisi Nedir

Alerji Testi Ne zaman Yaptırılmalıdır. Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu