Ana1
Çocukluk

Çocuklarda Ağlama Krizleri

Çocuklarda Ağlama Krizleri

Çocuklarda Ağlama Krizleri Huysuzluk krizi olarak da bilinen ağlama krizleri çocuklarda sık sık rastlanan bir durumdur. Ağlama krizi nedir ve nasıl çözüm bulunur sorusu aileler tarafından cevap bekleyen sorulardan birkaçıdır.

Çocuklar özellikle 5 yaşına kadar genellikle haz peşinde oldukları için her istediklerini yaptırmak için inanılmaz çaba harcar. Bunun en kolay yolu da ağlamaktır. Eğer ki anne baba bilinçliyse ve çocukların bu biçimde bir şey elde edemeyeceğini anlamasını istiyorsa çocukların bir kısmı buna zaman ile alışabilir. Fakat bu konuda ısrarcı hatta inatçı olan çocuklarda ise durum ağlama krizlerine kadar gider. Öyle ki anne baba çocuğun istediğini yapsa daha ağlama krizi bir süre daha devam edebilir. Peki bu durum ile baş etmenin bir yolu var mıdır?

Ağlama Krizinin Sebebini araştırmak Gerekir

Çocuklar sadece istediklerini yaptırmak için değil güvende hissetmediklerinde ya da korktuklarında da sık sık ağlama krizlerine girebilir. Bu durumu kendi lehine çevirene dek de bunu devam ettirir. Öfke ya da kafa karışıklığı gibi sebepler de krizin başka sebeplerindendir. Fakat bu krizlerin sebebi ne olursa olsun çocuğun ağlamanın bir iletişim biçimi olmadığını net bir biçimde anlaması ve bu durumu kabullenmesi gerekir. Bu nokta da ailelere büyük rol düşüyor.

Çocuklar 2 yaşından itibaren basit kelimeler ile kendilerini ifade edebilmektedir. Bu neden ile ağlayarak iletişim kurmak yerine artık tek kelime ile de olsa ağlamadan isteklerini belirtmesi gerektiğini öğretmek gerekir.

Ağlama Krizlerinden Kurtulmanın Yolları

3 yaşından 5 yaşına kadar ise çocukların artık cümle kurabilme dönemleridir ve bu süre içerisinde kelime gelişimi desteklenmelidir. Bu durumda çocuklar kendilerini daha net olarak ifade edebilir. 5 yaşından sonra ise okul dönemine kadar çocukların artık her istediğini istediği an gerçekleştiremeyeceklerini ve bazı ihtiyaçları karşılamak için beklemek gerektiğini öğrenmeleri gerekir. Bu davranış biçimi okul çağına başlamadan önce çocukların öğrenmesi gerekir. Bu durumda çocuklarda görülen ağlama krizleri en az seviyeye düşecek hatta zaman ile yok olacaktır.

            Çocuklarda ağlama krizleri ciddi boyuta ulaşır ise fevri davranmamak gerekir. Çünkü bu gibi durumlarda çocuklar kendini kaybedecektir. Süreci iyi yönetmek için sakin olmak ve çocuğu yalnız bırakmamak gerekir.

Grip Aşısı ne zaman Vurulmalıdır Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu