Ana1
Çocukluk

Çocuklar Gıda Zehirlenmesinden Nasıl Korunur?

Çocuklar Gıda Zehirlenmesinden Nasıl Korunur?

            Gıda zehirlenmesi nedir sorusuna tüketim zamanı geçmiş olan bozuk gıdaların tüketilmesi ile ortaya çıkan duruma gıda zehirlenmesi denir. Özellikle iyice temizlenmemiş olan yiyecekler bunun yanı sıra açıkta satılan ve çocuklar için oldukça cazip olan yiyecekler de gıda zehirlenmesinin sebepleri arasında sayılır.

Zaman zaman gıda zehirlenmesi toksinler sebebi ile ya da böcek ilaçları sebebi ile de görülmektedir. İyi bir biçimde pişmemiş olan yiyecekler sebebi ile de gıda zehirlenmesi yaşanırken kişilerin hijyen kurallarına dikkat etmemesi de bu gibi problemlere davetiye çıkarmaktadır.

Gıda Zehirlenmesinde Belirtiler Nedir?

Bakteriler genellikle belli bir süreyi geçtikten sonra ya da sıcak hava koşulları gibi durumlarda üremektedir. Gıdalarda oluşan bakteri sayısının artması gıdanın kişileri zehirlemesine yol açmaktadır. Bakterisi artmış olan bir gıdanın tüketilmesi enfeksiyon riskini de ortaya çıkaracaktır.

Gıda zehirlenmesinde belli bir kuluçka dönemi vardır. Çocuklar bakteri üretmiş olan gıdaları tükettiğinde bakterinin türüne göre belirtiler farklı zaman aralıklarında ortaya çıkabilir. Örneğin bu süre 30 dakika olabileceği gibi 48 saatte olabilir.

Çocuklarda gıda zehirlenmesi genellikle kendini kusma ve ishal şeklinde belli ediyor. Ayrıca şiddetli karın ağrısı bunun yanı sıra da ateş ve titreme şeklindeki üşüme de en dikkat çeken belirtiler arasında bulunuyor. Bu belirtilere bağlı olarak da kişilerde halsizlik ve bitkinlikle sık sık görülür.

Çocuklar Gıda Zehirlenmesinden Nasıl Korunur?

Gıda zehirlenmesi ile karşılaşan ebeveynlerin en çok sordukları sorular arasında çocuklar gıda zehirlenmesinden nasıl korunur, bulunmaktadır. Çocukları gıda zehirlenmelere karşı korumak aslında zannedildiği kadar zor bir durum değildir. Öncelikle çocukların hijyene önem vermesi gerekir. Bu neden ile anne ve babalar çocukların sürekli olarak hijyen kurallarına uymaları yönünde telkinde bulunmaları gerekir. Bu doğrultuda tuvaletten sonra ya da dışarıdan geldikten sonra ellerin yıkanmasını alışkanlık haline getirmeleri gerekir.

Bunun dışında ebeveynlerin uymaları gereken bazı kurallar vardır. Bunların başında da tüketilen yiyeceklerin iyice yıkanması gelir. Gıda zehirlenmelerin bir kısmı iyi temizlenmeyen yiyeceklerden ortaya çıkar. Çiğ gıda tüketimine de dikkat etmek gerekir. Bunun yanı sıra çocukların açıktan yiyecek almalarının da engellenmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu