Ana1
Hamilelik Gebelik

Çocuk Sahibi Olma Planlaması Nedir?

Çocuk Sahibi Olma Planlaması Nedir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin gebelik şansını arttırmaları için yumurtlama takibi yapmaları oldukça önem taşır. Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar öncelikle adetlerinin düzenli olup olmadığına dikkat etmeleri gerekir. Her ay düzenli olarak adet dönemi geçiren kadınlarda yumurta takibi yapmak oldukça önemlidir. Çünkü bebek sahibi olmada planlama yumurtlama takibi ile başlar.

Yumurta Takibi Nasıl Yapılır?

28 günde bir adet gören kadınlar düzenli bir adet dönemi geçiriyor olarak kabul edilir. Bu durumda da yumurtlama dönemini yakalamak için adetin ilk gününden olmak üzere 14 gün saymak gerekir. 14. gün ise yumurtlama gerçekleşecektir.

Fakat bu bir kural olsa da her kadının biyolojik yapısı bu kurala uymayabilir. Bu durumda yani her ay düzenli kanamaları olan kadınlarda dahi yumurtlama süresi değişebilir. Bu süre genellikle birkaç gün kayar. Tüm bu faktörler dikkate alındığında sadece 14. gün değil birkaç gün öncesi ve sonrasını da değerlendirilmesinde yarar bulunuyor. Bu süre 5 gün önce ve 5 gün sonra olarak alınabilir.

Yumurta 24 saatlik bir ömre sahip olduğu için bu sürenin iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu zaman zarfında yumurtanın sperm ile buluşması sağlanmaz ise gebelik şansı kaybedilecektir. Sürenin oldukça dar olması gebelik şansını düşürdüğü için yumurtlama dönemindeki aralığı oldukça geniş tutmak gerekir.

Gebelik Takibi Nedir?

Gebelik takibi, gebelik ile başlayan bir dönemdir. Doğum öncesinde düzenli olarak yapılması gereken gebelik takibinin asıl amacı anne ve bebek sağlığını korumaktır. Gebelik takibinde gebelik haftasının belirlenmesi de süreci yönetme adına oldukça önemlidir. İlk haftadan itibaren ise belli aralıklar ile doktor kontrollerinin mutlaka yapılması gerekir. Gebelik takibi ile yapılan bu kontrollerde ay ay bebeğin gelişimi ve sağlık durumu gözlenir.

Gebelik takibinde ilk haftada her anne adayına belli başlı testler uygulanır. Bu testler arasında kan sayımı ve Hepatit B testi de bulunuyor. Bunun yanı sıra ultrasonografi ile bebeğin durumu da gözlemlenir. Hamileliğin 25. haftasına kadar 4 haftada bir yapılan gebelik takibi 28. haftadan sonra ise 2 haftada bir yapılır. 36. hafta ile birlikte ise hafta bir gebelik takibi yapılmak zorundadır.

İLK DEFA ANNE OLACAKLARIN BİLMESİ GEREKENLER İÇİN TIKLAYINIZ…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu