Ana1
Çocukluk

Çocuk Felci Nedir?

Çocuk Felci Nedir? Çocuk Felci Belirtileri

Son yıllarda ülkemize yapılan göçler nedeni ile çocuk felci hastalığının gündeme geldiği görülmektedir. Anne ve babaların ciddi anlamda endişe duymasına neden olan çocuk felci nedir? sorusunun cevap bulması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Çocukluk çağında en çok görülme riskine sahip olan ama her yaşta da görülebilen çocuk felci hastalığına polio virüsü olarak adlandırılan bir mikrop sebep olmaktadır. Bağırsaklara yerleşen bu virüs zamanlar diğer bölgelere de yayılım göstermektedir. Çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olma özelliğine sahip olması nedeni ile dikkatli olunması ve aşısının gereken zamanda yaptırılması gerekmektedir. Hijyen koşullarının iyi olmadığı yerlerde bu hastalığın bulaşma riski çok daha yüksek olmaktadır.

– Çocuk Felci Hastalığının Belirtileri

Sıklıkla 5 yaşından küçük olan çocuklarda görülen çocuk felci hastalığı bir takım bulgular ve belirtiler ile kendisini göstermektedir. Çocuk felci belirtileri arasında kaslarda ağrı, bulantı beraberinde kusma ve hafif ateş bulunmaktadır.

Nezle benzeri bulgular ile başlayan çocuk felci hastalığının kalıcı felçlere neden olmaması için erken teşhis ve erken tedavi çok önemli olmaktadır. En etkili korunma yollarından birisi de aşı yöntemidir. Aşı uygulamasının yapılmadığı toplumlarda bu hastalık görülürken aşı yapılan gelişmiş toplumlarda çocuk felci hastalığı görülmemektedir. Ağız yolu ile yapılan bu uygulama sayesinde çocuk felci hastalığına yakalanma riski azalmaktadır.

Çocuk Felci Belirtileri
Çocuk Felci Belirtileri

– Çocuk Felci Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Çocuk felci hastalığının etkenini ortadan kaldırmak adına herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Çocukların doğumlarından itibaren aşı takvimine bağlı olarak aşıların yaptırılması gerekmektedir. Rutin aşı çizelgelerinde çocuk felci aşısının olması sayesinde hastalıktan korunmak mümkün olmaktadır. Ülkemizde toplamda 5 doz olarak uygulanan bir aşı türüdür. Aşıları tamam olan çocuklarda çocuk felci konusunda herhangi bir risk söz konusu olmamaktadır.

Sadece nezle bulguları ile ortaya çıkan çocuk felci hastalığının herhangi bir tedavi yönteminin olmaması nedeni ile çocukların çok iyi korunması gerekmektedir. Aşı uygulamasına özen gösterilmesinin yanında hijyen kurallarına da önem verilmelidir. Felç durumlarının ortaya çıkmasında düzelme söz konusu olmadığı için felç durumu ömür boyu devam etmektedir. Virüse karşı bağışıklığın sağlanması için aşı çok önemlidir.

Çocuklarda Alerji Testi Ne zaman Yapılmalıdır ? Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu