Ana1
Ana SayfaCinsel Sorunlar

Cinsel İsteksizlik Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cinsel İsteksizlik Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cinsel İsteksizlik Sorunu

Frijit denilen cinsel isteksizlik sorunu, birçok çiftin başına gelebilen bir sorundur. Kişilerdeki cinsel istek; biyolojik yapı, kültürel yapı, sinir sistemi, psikolojik etkenler ve endokrin sistem gibi yapılar tarafından etkilenen çok karışık bir sorundur.

            Güzellik sırları ile beraber cinsellik konusunu da araştıran insan, bu sorunu kimse ile paylaşamamaktadır. Bu durumu kendinde bir eksiklik olarak gören kişiler, eşlerine karşı da sorumluluk hissettikleri için olumsuz olarak etkilenmektedir.

Bütün güzellik uzmanı kişiler, cinsel isteğin bir i güdü olduğu konusunda hemfikirlerdir. Fakat psikolojik travma, stres ve ilişki sorunları uyku düzenini nasıl etkiliyor ise aynı şekilde sosyal ve duygusal problemler de cinsel istek üzerinde etkili olmaktadır. Bu durumun görsellik nedeni ile olduğunu düşünen çoğu insan, kişisel bakım üzerinde durmaktadır. Ancak cinsel istek, çift yönlü olarak bir mekanizmaya sahiptir ve kişisel bakım tek başına bu sorunda etkili değildir.

CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENLERİ

Cinsel isteksizlik üzerinde tek bir neden etkili değildir. Sosyal, kültürel, psikolojik, dini ve bedensel etkenlerin tamamı cinsel isteksizlik üzerinde etkili olabilmektedir. Herkeste aynı sorunlar etki etmemektedir. Yani herkesin cinsel isteksizlik sorunları aynı nedenden kaynaklanmaz. Bedensel nedenler arasında kalp yetmezliği, kalp krizi, cinsel hormonların azlığı, epilepsi ve beyin kanamaları yer almaktadır. Psikolojik nedenler arasında ise ilişki sorunları, partner sorunları, partnere ilginin yok olması gibi nedenler yer almaktadır.

CİNSEL İSTEKSİZLİK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Cinsel isteksizlik tedavisinde ilk aşama kişide bu sorunu yaratan temel nedenin bulunmasıdır. Herkeste farklı olabilen cinsel isteksizlik nedenleri bulunarak, bu duruma neden olan etkenin tedavisi yapılmaktadır.

Kişinin cinsel arzusu ile uyumlu bir cinsel yaşam yaratılmaya çalışılmaktadır. Eğer cinsel isteksizliğin nedeni hastalık ya da depresyon gibi sorunlardan ya da ilaç kullanımının etkisinden kaynaklanıyorsa, bu nedenlere yönelik bir tedavi stratejisi izlenmektedir.

Cinsel terapi uygulanan çiftlerde cinsel iletişim artırılmaktadır. Bu sayede her iki tarafında cinsel isteklerini daha rahat iletebilmeleri sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile aileden gelen cinsel yaşam kısıtlamaları tamamen yok edilmektedir. Kişide gizli kalmış olan fantezi ve arzular ortaya çıkarılarak cinsel isteksizlik sorunları tedavi edilir.

Vajinismus Tedavisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu