Ana1
Cinsel Sorunlar

Cinsel İsteksizlik İlişkide Nasıl Sorunlara Yol Açar?

Cinsel İsteksizlik İlişkide Nasıl Sorunlara Yol Açar?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen cinsel isteksizlik sorunu son yıllarda adeta bir salgın gibi büyümektedir. Cinsel ilişki yaşama konusunda daha az ilgi duyma ve karşı cinsten etkilenmeme gibi durumlar yaşanmaktadır. Cinsel isteğin birçok faktörden etkileniyor olması nedeni ile insanlar cinsel yaşamlarını sağlıklı olarak geçirme konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Bu durumda cinsel isteksizlik nedeni ile ilişkilerde sorun yaşanmaktadır.

Duygusal, biyolojik ya da psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişen cinsel isteksizlik sorunundan kurtulmak için mutlaka uzman desteği alınması gerekmektedir. Erkekler her zaman cinsel anlamda isteklidir sözü aslında doğru değildir. Yaşanan sıkıntılar, maddi anlamda yetersizlik, uykusuz kalma, kullanılan ilaçlar, sigara ya da alkol kullanımı, yoğun düşünceler erkeklerin ilişki sırasında cinsel istek duyma oranını oldukça azaltmaktadır.

Cinsel İsteksizlik Sorunu Ne Tür Problemlere Yol Açar?

Cinsel isteksizlik yaşanması durumu başka problemlerin yaşanmasına da neden olmaktadır. Öz güven azalması ve depresyon gibi sorunlar en balta karşılaşılabilecek sorunlar arasındadır. Cinsel isteksizliği olan bireyler kendilerine karşı olan güvenlerini kaybederek sosyal ortamlardan da uzaklaşmaktadır. Bu da onları depresyona doğru götürmektedir.

Cinsel anlamda isteksizlik yaşarken kendisini cinsel ilişki yaşamaya karşı zorlayan bireylerde az uyarılma, orgazma olamama ve sertleşme gibi sorunların yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır. Erkeğin cinsel isteksiz olması kadınlarda istenmeme duygusunun yaşanmasına neden olmaktadır. Bu da kadın ve erkek arasında çatışmalara, ayrılıklara kadar giden sorunların başlaması anlamına gelmektedir.

Eş ile ilgili çatışmaların yaşanması  neticesinde de bazen hiç istenmeyen durumların yaşanması da görülmektedir. Mutlu ve birbirini seven çiftlerin cinsel isteksizlik nedeni ile boşandıklarını görmek bile mümkündür. Cinsel isteksizlik eşler arasında büyük sıkıntı yaşanmasına neden olmaktadır. Ayrıca cinsel isteksizlik yaşayan erkekler eşlerinin kendisini aldatacağını şüphesini de yaşamaktadır.

Cinsel isteksizlik problem
Cinsel isteksizlik ilişki

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Tedavisi Nasıl Olur?

Çeşitli sebepler neticesinde ortaya çıkan cinsel isteksizliğin kısa süre içerisinde tedavi edilmesi çok önemlidir. Cinsel anlamda isteksizlik duyan bireylerin mutlaka bir uzman hekime başvurması gerekmektedir. Kulaktan dolma bilgiler ile yanlış ilaç kullanımını tercih etmeden önce uzman hekim desteği çok önemlidir. Erkeklerde ve kadınlarda yaşanabilen cinsel isteksizlik tedavisi günümüzde mümkündür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu