Ana1
Ana Sayfa

Cinsel İsteksizlik Durumunda Hangi Bölüme Başvurulmalı?

Cinsel istek, kişinin karşı bir cins ile ilişkiye girme arzusu olarak tanımlanabilir. Cinsel isteksizlik ise hem erkek hem de kadınlarda görülebilen bir durum olup, cinsel şekilde uyarılmasına rağmen kişinin cinsel etkinliğe girme arzusunun azalması durumudur.

Cinsel soğukluk veya frijidete olarak da bilinen bu sorun uzman bir hekim yardımıyla çözülebilmektedir. cinsel isteksizlik için tedavi olmak için erkek veya kadın ayrımı olmadan üroloji bölümüne başvuru yapılmalıdır. Ayrıca kadın hastalar içinse kadın doğum uzmanları da bu tür sorunlarla ilgilenmektedir.

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

            Cinsel isteksizlik, daha çok kadınlarda görülen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe daha çok görülmeye başlayan cinsel isteksizliğin belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:            

            Psikolojik Nedenler: Cinsel isteksizlik sorununun büyük çoğunluğu psikolojik nedenler ile oluşmaktadır. Özellikle kadınların psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaması, cinsel isteksizliği yaratmaktadır. Ayrıca aşırı stres, evlilik sorunları, bıkkınlık, doğum, cinsel travmalar, homoseksüellik, tecavüz gibi durumlar kişileri cinsel ilişkiden soğutan nedenlerdir.

            Fiziksel Nedenler: Menopoz gibi yaşlanmaya bağlı olarak oluşan bazı sorunlar cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır. Ayrıca böbrek ve kalp yetmezliği, şeker hastalığı, Parkinson, hormonal dengesizlikler, vajinal mantar, doğum sonrası lohusalık, rahim ağzı enfeksiyonları cinsel isteksizliğe sebep olan bazı durumlar olarak değerlendirilmektedir.   


Cinsel İsteksizlik İçin Tedavi

            Cinsel isteksizliğin tedavisi için öncelikle isteksizliğe sebep olan faktörlerin ortaya konulması gerekmektedir. Cinsel isteksizliğin sebebi belirlendikten sonra, eşler arasındaki ilişkinin kuvvetlendirilmesi ve iletişimin düzenlenmesi gerekmektedir. Bu hastalığın en büyük sebebinin psikolojik olduğu düşünülürse, kişilerin gerekirse psikiyatrik bir yardım alması önem arz etmektedir.

Psikiyatrik tedavide Cinsel Ve Bedensel Egzersizler ve Aile Terapisi ile cinsel isteksizliğin önüne geçilebilmektedir. Eğer sorun psikolojik değilse, cinsel isteksizliğe sebep olan hastalığın üzerine düşmek gerekmektedir.

Bunlara ek olarak, Viagra ve antidepresan gibi ilaçlar ile bitkisel afrodizyaklar da cinsel arzuyu arttırmada kullanılabilmektedir. Uzman bir hekim yardımı ile bu sorundan kolayca kurtulmak mümkündür.

Bu sebeple, cinsel isteksizlik sorununun önüne geçmek için hastanelerdeki üroloji bölümüne başvuru yaparak sorununuz hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Eğer fiziksel olarak bir sorununuz yoksa, uzman hekiminiz tedaviden sonra sizi psikiyatri bölümüne de yönlendirebilecektir.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu