Ana1
Cinsel Sorunlar

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Cinselliğin İnsan Yaşamındaki Önemi Nedir?

Cinsellik konusu; cinse dair biyolojik açı başta olmak üzere sosyal, psikolojik, hatta ekonomik boyutları kapsar. Cinselliğe dair en saf yani naif yaklaşım üreme şeklinde ele alınabilir. İnsan kendi neslini önce insan anlamında daha geniş boyutta ise kendi soyadı nesli itibariyle cinsel üremeyle gerçekleştirir. Bunun dışında cinsellik ciddi haz duygusunu da içerdiğinden sağlıklı bir cinsel yaşam tarih boyunca hem erkek hem de kadın için mühim bir konu olmuştur.

Cinsellik haz olduğu kadar birçok toplumda tabu olarak da görülür. Yani açıkça konuşulamaz, saklı hususlar içerir, yanlış bilgilendirmeler söz konusudur. Bütün bunların menfi sonuçları da görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında cinsel işlev bozukluğu nedenlerinden biri de toplum içinde yaygın kanaat haline dönüşmüş yanlış cinsel bilgilerdir. Adeta hurafeye dönüşen bilgiler cinsel yaşamı sağlıksız inşa ettiği gibi, sağlıklı cinsel işlevlerin hatalı sonuçlar üretmesine de yol açar.

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Cinsel işlevsel sorunlar oldukça geniş kapsamlı olup birkaç işlev bozukluğuyla sınırlandırmak mümkün değildir. Bununla birlikte cinsel işlev sorunu, rutinin dışına çıkan cinsel davranışlar şeklinde tanımlanabilir. Yani kadın ve erkek normal cinsel davranışlarını istediği doğrultuda yürütemez. Bunun anatomik, psikolojik, sosyal boyutlarda muhtelif nedenleri olabilir. Bununla birlikte özet mahiyetinde cinsel sapmaları 3 başlık altında incelemek mümkündür.

Bunlar: Parafili denilen cinsel sapmalar, cinsel kimlik bozukluğu ve cinsel işlev bozukluğu. Bunlardan cinsel işlev bozukluğu ise cinsel sapma olmamasına rağmen cinsel ilişkide uyarılamama, isteksizlik, orgazm sorunu gibi problemlerden oluşur. Bu bozukluk çözümsüz olmayıp tıbbi ve psikolojik destekle çözümlenebilir bir düzeye getirilebilir. Elbette bunun yolu da cinsel fizyolojinin anlaşılmasından geçer. Burada üzerinde durulan en önemli husus ise cinsel yanıt döngüsünün yani cinsel uyarılmaya verilen tepkinin ne nitelikte gerçekleştiğinin betimlenmesidir.

Dolayısıyla cinsel işlev bozukluklarında hem kadının hem de erkeğin kendine özgün cinsel yanıt döngüleri tedavi sürecinde ele alınmaktadır. Kadınlardaki başlıca cinsel işlev bozuklukları şunlardır: Cinsel isteksizlik, cinselliğe tiksinti duyma, cinsel uyarılamama, disparoni (cinsel ilişkide ağrı hissetme) ve vajinismusdur. Erkeklerde ise şunlar söz konusudur: Cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti, sertleşme sorunu, erken boşalma, ağrılı boşalma ve geç boşalmadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu