Ana1
Cilt Bakım Tavsiyeleri

Cilt Toniği

Cilt Toniği

Cilt toniği,  yüz temizliği tamamlamak için kullanır ve gözenekleri sıkılaştırmasıyla bilinmektedir. Günlük bakımlarda temizliğin en önemli ikinci yapılası gereken kalan artıkları temizlemek ve son olarak sıkılaştırmak için uygulanmalıdır.  Temizlik yapılmadan uygulanması hiçbir yarar sağlamaz üstüne siyah noktaları çoğaltmaktadır.

Toniklerinizi genelde basit ama etkili seçmelisiniz içeriğinde çok fazla kimyasal olmamalıdır. Yüz temizliği ve bakımı genel tonikler su ve alkolle hazırlanır fakat tercihiniz bu yönde olmamalı mutlaka içeriğine bakılmalıdır. Portakal çiçeği kolonyasıyla tonik uygulayabilirsiniz, gülsuyu hem kokusu hem de içeriğiyle daha faydalı olduğu bilinmektedir. Maden suyu da çok fazla kullanılmaktadır.

Cilt toniği faydaları arasında arındırıcı etkisi, ciltteki yağlanmayı dengelediği, kiri, erimeyen maddeleri toniklere temizleyerek arındırabilirsiniz. Gözeneklerin  sıkılaşması için cildin ölü artıklardan arınması gerekir, sabun kalıntıları, makyajlar, havadan kaynaklı kirler gözeneklerin açılıp derinleşmesini sağlıyor. Cilt toniği gözenekleri de temizleyerek içerisindeki kiri aldığı için gözeneği eski hala gelerek gözeneği eski boyutuna getirir.

Yağlı ciltler için fazla yağı temizlemek açısından içerisinde hafif alkollü toniklerin kullanılması yağlı ciltler için çok daha iyi ve sağlıklıdır, daha iyi dengelemektedir cildi.

Yağlı olmayan kuru ciltler için mutlaka içeriğine bakıp alınmalı tonikler besleyici olmalı, hassas ciltler için olanlar kullanılmalı ya da gül suyu gibi toniklerinizi kendiniz yapabilirisiniz, özellikle çok hassas ve alerjik ciltler için soda yeterli olacaktır.

Toniği uygularken dikkat edilmesi gerekenler;

Yüzünüz temizledikten sonra  bir pamuğu toniğinizle ıslatılmalı ve bastırmadan daireler hareketlerle yavaş yavaş ciltte gezdirilmeli, ardında ılık su ile yüzünüzü bol su ile yıkanmalıdır, tam emin olabilmek için tekrar hafif tonik uygulanabilir. Son olarak ciltlerin tamamen temiz olduğunu gördükten sonra kullanacağınız doğal nemlendiriciler sürülebilir.

Cildiniz için kullanacağız ürünlerin doğal olmalarına ve içerisinde kimyasal olmamasına  dikkat edilmeli ve emin olduğunuz markalar kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu