Ana1
Cilt Bakım Tavsiyeleri

Cilt Nemlendirme

Cilt Nemlendirme

Cilt nemlendirme de gün boyu cildimiz çeşitli sebeplerden dolayı deforme olur. Sebebi ise gayet açık en başta daha çok  büyük şehirlerde oluşan hava kirliliği, insan nefesi, yağmur, çamur, rüzgar gibi. Bundan dolayı da aşağı  yukarı her cildin nemlendirici kullanmasında büyük fayda vardır. Buna ilk başta yazın bu kavuran sıcaklarında cildimizi güneşin zararlı UV ışınlarından korumakla başlayıp kendimize uygun güneş kremlerini kullanarak başlayabiliriz. Özellikle bayanlar için UV ışınlarından koruyan nemlendirici kremler aynı zamanda makyajın zararları etkilerini de minimuma indirir. Makyaj yapacağınız zaman fondöten sürmeden önce nemlendiricinizi uygularsanız hem cildinizi nemli tutar hemde hem makyaj cildinizde daha pürüzsüz durur ve dayanıklı olur. En basitinden cildinizi gece yatmadan önce nemlendirmeye başlayın ve cildinizde ki ışıltıyı fark edin yaklaşık her evde bulanan gül suyu gerçekten cildi nemlendirirken sivilce lekelerini de yok ediyor.

Aynı zamanda haftada bir iki uygulayacağınız maskeler cildinizin nem dengesini sağlar ve yüzünüzde oluşan kuruluğu ve T bölgesinde ki fazla yağlanmayı azaltır.

Ciltteki fazla yağı alıp, nem dengesini sağlayan maske: BAL-BADEM MASKESİ

1 yemek kaşığı bal
2 yemek kaşığı dövülmüş badem
1 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş Ada çayı
4 yemek kaşığı yulaf unu ya da mısır unu

Tüm malzemeleri karıştırarak macun haline getirin. Eğer karışım çok katı ise içine az miktarda su katın dikkat edin çok sıvı olmaması lazım. Yüzünüze uygulayarak, dairesel hareketlerle masaj yapın.  Yüzünüze biraz yedirmeye çalışın. 10-15 dakika bekletin. Ardından durulayın. Haftada 1 kez uygulayın.

Aynı  zamanda güzel yaz aylarında tam mevsimindeyken uygulaya bilecek nemlendirici özellikli çilek maskesi de harika bir şekilde cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlayacaktır.

NEMLENDİRİCİ ÇİLEK MASKESİ

5-6 Adet çilek
1 yemek kaşığı yulaf unu
1 adet yumurta sarısı
1 yemek kaşığı yoğurt

Tüm malzemeleri mikserde çırpın. Yüzünüze ve boynunuza uygulayıp dairesel hareketlerle yedirmeye çalışın.  15-20 dakika bekletin, durulayın.

Cildimize ne kadar iyi bakarsak o kadar etkisini görürüz. Unutmayalım ki ışıl ışıl yorgun olmayan ve sağlıklı bir cildimiz olsun istiyorsak içten başlayıp bol miktarda su tüketmemizde fayda var. Su tüketimini artırdığınızda cildimizi aynı zamanda dış etkilerden elimizden geldiğince korumaya çalıştığımızda ve gerekli bakımı yaptığımızda etkiyi daha iyi görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu