Ana1
Cilt Bakım TavsiyeleriCilt Sorunları

Cilt Koruyucu

Cilt Koruyucu

Mevsim değişiklikleri, çevre kirliliği, yoğun makyaj kullanımı, cildin yüzeyinde kirlenmeler ile cilt lekeleri ve cilt kırışıklıkları olabiliyor. Biriken maddeler cildin nefes almasını sağlayan gözenekleri tıkadığından sivilceler ve siyah noktaların oluşmasına neden oluyor. Ayrıca ölen hücreler derinin üst tabakasında kaldığından cildin sağlıksız görünmesi sonucunu doğuruyor. Zamanla cildin koruyucu mekanizması zayıfladığı için zararlı etmenlere karşı savunmasız kalınıyor.

Kışın cildi korumanın yolları nelerdir?

Kışın soğuk havalarda cildimizin kurumasına engel olmak için kremli yağlı sabunlar kullanılabilir. Ayrıca cilt koruyucu jellerde bulunmaktadır. Banyodan sonra nemlendirici kremler cildin kurumasını engeller. Kuru ciltlerde losyon kullanılarak temizlik yapılmalıdır. İçerisinde kök hücresi bulunan maskeler kullanılması derinin ölü tabakasının atılması için önemlidir. Sağlıklı beslenme kuralları arasında yer alan meyve ve sebze tüketimi ile tahıllı besinlerin tüketilmesi cilt bakımının daha etkili olmasını sağlamaktadır. Ayrıca A,C,E ve D vitaminleri ile çinko, bakır, demir gibi minarelerin alımının da cilt için önemli olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Kuruyemişlerde bolca bulunan bu mineraller için doktor tavsiyesiyle ilaç takviyesi de almak mümkündür.

Yazın cildi korumanın yolları nelerdir?

Güneşte 15 dakikadan fazla kalmanın cilt koruyucu bir ürün sürülmediği durumda, maruz kalınan zararlı ışınlar sonucu cilt kanseri olma riskinin arttığı biliniyor. Ayrıca güneş ışınları yüzünden ciltte yaşlanma belirtileri tetikleniyor. Tatilde iken güneşin altında uzun süre kalınmaması ve dışarı çıkılırken kesinlikle yüksek faktörlü koruyucu kremler kullanılması gerekiyor. Bu tip kremleri güneşin altına çıkmadan 20 dakika önceden sürmekte fayda var. Cilt yapısı ne olursa olsun mutlaka nemlendirici kremler kışın olduğu gibi yazında kullanılmalıdır. Bu nemlendiriciler cildinizin herhangi bir yerinde kuruluk hissettiğiniz her an kullanılabilir.

Cilt koruyucu faktörlerden bir diğeri ise düzenli su tüketilmesidir. Uzmanlar günde en az 8 bardak su içilmesini öneriyorlar. Su tüketimiyle birlikte güneşin cilde verdiği zararların önüne geçmek mümkün olabiliyor. Su yerine çay, meyve suyu veya kahve gibi içeceklerin içilmesi kesinlikle aynı anlama gelmemektedir. Sıcakta yaşanan su kaybı nedeniyle saf su içilerek sadece cilt kuruluğunun değil aynı zamanda halsizlik, yorgunluk ve kas ağrılarının da önüne geçmiş oluruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu