Ana1
Cilt Bakım Tavsiyeleri

Cilt bakım ürünleri hazırlamak

Cilt bakım ürünleri hazırlamak ve uygulamak için önemli bilgiler.

Fazla araç gerektirmeyen bu pratik ve basit uygulamalarda dikkat edilecek hususların başında temizlik gelir. Araçları deterjanla yıkamak yerine, kaynar sudan geçirmek gereklidir. Mümkün olduğunda bu formüllerin hazırlanma aşamasında maden kap kullanılmamalı, cam emaye veya porselen kap kullanılmalıdır. Karışımı karıştırmak için çubuk şeklinde cam veya tahta kaşık kullanılmalıdır. Kremler ben-mari usulü yapılmalı ( Ben-Mari Yöntemi, tıklayarak öğrenebilirsiniz. ) kremlerden olumlu sonuç almak ve dayanıklılık süresini uzatmak için taze malzeme kullanılmalı. Kremler yapıldıktan sonra küçük kavanozlara konulmalı, kurumaması için üzeri folyo ile örtülmeli ve buzdolabında saklanmalıdır.

Cilt bakım ürünleri hazırlamak
Cilt bakım ürünleri hazırlamak

Krem Losyon ve Tonik

Kremlere veya losyonlara önceden hazırlanan esans kokulu yağlar konulabilir. Verilen tariflere su yerine gül suyu veya bitkisel losyon, sıcak veya soğuk demlendirme katılabilir. Saç veya cilt için kullanılacak toniklere gelince bunlara alkol yerine ”Alkollü eriyik” konulabilir. Kremlere bitkilerin taze öz suyunu katmak için bitkiyi porselen bir havan da ezmeli veya sebze, meyve suyu sıkan mutfak robotundan geçirilmeli. Kremlere bitkisel losyon konulacaksa, sıvıyı yağlı maddeye damla damla katmalı, ayrıca kullanılan malzemelerin ısısı eşit olmalı. Bilindiği gibi losyonlar yalnız yumuşatıcı veya ferahlatıcı sıvılar değildir. Cildi nemlendirmeye de yararlar. İçlerine konan malzemeye göre cildi temizler, yumuşatır, rengini açar, besler ve şifa verir.

Cilt bakım ürünleri hazırlamak aslında kolay sanılanın aksine dikkat ve pratik isteyen bir uygulamadır.

Bileşimindeki maddelere göre losyonlara bazen tonik adı da verilir. Eğer bu madde cildi uyarıcı ve sıkıştırıcı cinsten ise. Tonikler genelikle temizleyici bir losyondan sonra , yüzde kalmış yağı veya pisliği tamamen yok etmek için kullanılır.

Cilt çok yağlı ise temizlemek için tonik tek başına da kullanılabilir. Losyonların ömrünü uzatmak için içerisine %5 oranında alkol konulabilir. Bu orandaki alkolün cilde zarar vermediği söylenir. Cilde kadife yumuşaklığı vermek için losyona %2 veya %3 gliserin de katılabilir.

Evde yapılan kremler, losyonlar, tonikler kokusuzdur.Bunlara güzel kokuyu veren içine katılan parfümdür. Yapılan krem gereken yoğunluğu bulamaz sulu bir şekilde kalırsa losyon olarak kullanılabilir. Kremler ate, yani ben-mari den çektikten sonra, soğuyuncaya kadar cam çubuk veya tahta kaşıkla karıştırmalıdır.

Evde cilt bakım ürünleri hazırlamak kimyasal boya koku maddesi katılmadığından cildi tahriş etmezler. Ayrıca güzel koku veya renk kremin iyi cins olduğunun kanıtı değildir. Kremlerin, içlerine konan koruyucu maddelerin cildi tahriş etmeyen cinsten ve çok az miktarda olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu