Ana1
Cilt Bakım TavsiyeleriCilt Sorunları

Cilt Analizi

Cilt Analizi Neden Yapılmalı?

Cildinizde doğru kremi ve bakım ürünlerini kullanmak ve doğru sonuçlar almak  istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey, hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bilmektir. Bunun için hemen hemen her eczaneden cilt analizi  yaptırmanız yeterli olacaktır. Böylece doğru krem veya bakım malzemelerini kullanabilir böylelikle cildinizde doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Cilt tipine uygun olmayan bakım ürünleri kullandığınızda hem doğru ve istediğiniz sonuçları elde edememiş olacaksınız, hemde belki de cildinizde istenmeyen reaksiyonlara sebebiyet vereceksiniz.
O halde, önce doğru bir cilt analizi yaptırmak için harekete geçmelisiniz

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?

Yağlı Cilt ; cilt analizi yaptırdığınızda yağlı cilt tipine sahip çıktıysanız, diğer cilt tiplerinden daha fazla temizliğinize dikkat etmelisiniz. Çünkü tüm yüzünüzde sürekli yağlıymış hissiyatı duyarsınız. O halde fazla yağı kontrol altında tutabilecek ürünler tercih etmelisiniz.

Karma Cilt; cilt analizi  karma cilt tipine sahip olduğunuzu söylüyorsa, aynı yağlı cilt tipinde olduğu gibi cilt temizliği burada da çok önemli. Çünkü alın ve çene, yani  ”T ” bölgeniz sürekli yağlanıyor olacaktır. T bölgenizdeki yağı kontrol altında tutacak, ancak yanak bölgenizi kurutmayacak  ürünlere ihtiyacınız olacak.

Yağlı Cilt; Ergenlik sivilcesi veya sivilceye yatkın olabilir veya olmayabilir, ama gözenekler çok kolay tıkanır hale gelir. Yağlı cilt ince çizgiler ve kırışıklıklara yatkın değildir çünkü çok iyi yağlanır.

Kuru Cilt; Yaşlanmaya daha meyilli cilt tipidir ve nem oranı çok düşüktür. Bu yüzden cildinizde sürekli kuruma ve nemsizlik hissine kapılırsınız. Yoğun nemlendirme sağlayan ürünler cildinizdeki problemleri çözmek için uygun olacaktır.

Doğru cilt analizi doğru bakımın önceliğidir. Bakım ürünleri özellikle günümüzde elbette çok önemli. Ama cildimizin ,hatta tüm vücudumuzun en çok ihtiyacı olan şey ve en büyük dostu su.
Suyu hiç unutmayalım ihmal etmeyelim, sonrasında doğru bakım ürünlerini kullanalım.

Cilt Güzelliği

Cilt için en önemli olan durum insanın kendine bakmasıdır. Bunun sonucunda cilt kendini yenileyerek en güzel karşılığı verir.

Cilt güzelliği için yapılacak bir sürü önemli adım bulunmaktadır. Kendisine önem veren her insanın yapması gereken olaylardan biridir. Çünkü yaş ilerledikçe, ciltte de önemli deformasyona uğrayabiliyor. Bunların başın da düzenli olarak yüze, kollara, bacaklara kısacası cildimize ait her yere bakımlar uygulanmalıdır. Banyo da kullanılacak olan malzemeler ayrı, banyodan çıktıktan sonra cildimize uygulamamız gerekenler ayrı olmalıdır. Bu sadece banyo yaptıktan sonra yapılacaklar için değil her adım da cildimize ekstra bir özen bir alaka göstermemiz gerekir. Vücudumuza nasıl davranırsak öyle de karşılığını almış oluruz. Bakım yapmakla cildimize gereken özeni göstermiş olmayız sadece.

Bunun yanı sıra yediğimiz yemeklerin de cilde çok fazla katkısı bulunmaktadır. O yüzden yediğimiz her ürüne çok fazla dikkat etmeliyiz. Sadece yemekle sınırlı kalmıyor, bununla birlikte içtiğimiz şeylere çok fazla dikkat etmeliyiz. Yediklerimiz de salata ürünlerini, içtiğimiz şeylerde de limon eklenmiş su olmasına dikkate edersek cildimize fazladan önem vermiş olup çok daha fazla korumuş oluruz. Yemeğin de ötesinde, düzenli olarak spor yapmakta cildimize katkı sağlayabilecek diğer olaylardan bir tanesidir. Düzenli olarak yapmış olduğumuz her sporda vücudumuza destek sağlamış olurken, bununla birlikte cildimize de ilgi göstermiş oluruz. Spor yapan insanlarının, spor yapmayan insanlara keza daha sağlıklı bir vücuda ve cilde sahip olduğu bilimsel olarak bile açıklamıştır. Bu yüzden yaptığımız her sporun, cildimiz için ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.

Özellikle, bilinen bu üç olayla cildimiz fazlasıyla güzel kılmak bizim ellerimizdedir. Düzenli yapılan bakımın, sporun ve yenilen yemeğe dikkat ile birlikte çok daha fazla yıpranmamış cilde sahip olunabilir. Cildin güzelliği tamamen insanların kendi ellerindedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu