Ana1
Cilt Bakım Tavsiyeleri

Cildi Nemlendirmek Neden Önemlidir?

Cildi Nemlendirmek Neden Önemlidir?

Cilt Nemlendirme

Cildin esnekliğini ve bütünlüğü korumasının sırrı nemdir. Cilt bakımı yapılan bir tende su oranı % 10’un üzerinde olmalıdır. Sağlıklı olan bir cilt, deri üzerinden gerçekleşen su kaybını dengelemeye çalışır.

            Kişisel bakım yapılmayan ciltte su miktarı azaldıkça nem kaybı yaşanmaktadır. Bunun hem içsel hem de dışsal sebepleri vardır. Nem kaybı da zamanla yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur ve bu yüzden çok önemlidir.

            Cilt bakımı yapılmayıp cilt nemsiz kaldığında birçok etkene karşı dayanıklılığı azalan cilt çabuk yıpranmaktadır. Buna bağlı olarak da ciltte kırışıklıklar ile ince çizgiler oluşmaktadır. Bunun yanında ciltte aşırı derecede kuruluk, çatlak ve pullanma gibi sorunlar da meydana gelmektedir.

Cilt Nemlendirme
Cilt Nemlendirme

Nemlendiriciler Ne İşe Yarar?

Nemlendiriciler cildin yüzeyinde ince bir tabaka oluşturur ve suyun buharlaşmasını engeller. Kişisel bakım ürünlerinden biri olan nemlendiriciler, içeriğinde bulunan su tutucu sayesinde cildin gerekli olan nem seviyesine ulaşmasını sağlar. Kuru derinin tedavisinde ve normal derinin günlük bakımının yapılmasında nemlendiricinin önemi artmaktadır.

Birçok deri hastalığının yan tedavisinde kullanılan ve giderek önemi artan nemlendiriciler, cilt problemlerinin başlamasını engellemektedir. Su kaybı sonucu ciltte meydana gelen nemsizlik, geçici bir cilt problemi olarak gerilmeye ve pullanmaya neden olmaktadır.

Ciltte görülen kuruluk ise genetik etkilere bağlı olarak oluşmaktadır. Bu durum kalıcı bir cilt problemidir. Bu sorunun meydana getireceği etkiler ise nemlendiriciler ile mümkündür. Cildin donuk görünmesi ve gerginlik hissi gibi sorunlar nemlendiriciler ile kaybolmaktadır.

Estetik görünüm için çok önemli bir yere sahip olan cilt sağlığı ve bakımı, özellikle kadınların önem verdiği bir durumdur. Aralıklar ile yapılan cilt bakımının yanında günlük olarak da cilt bakımının yapılması önemlidir.

Güzel ve sağlıklı bir cildin temel kuralı dengelenmiş ve temiz bir cildin sağlanmasıdır. Dengelenmiş cilt ise doğru bakım ve doğru nemlendirme ile sağlanmaktadır. İyi bir şekilde nemlendirilmiş olan cildin faydaları şunlardır:

Yaşlanma karşı etkilidir.
Kuruluk nedeni ile meydana gelen çatlamalara ve dökülmelere karşı etkilidir.
Cildin gerilmesini ve elastikiyetini korur.
Deri altındaki kolajenlerin koruyarak azalmasını engeller.
Siyah noktaların oluşumu engeller.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu