Ana1
Cilt Bakım Tavsiyeleri

Cildi Nemlendirmek Neden Önemlidir?

Cildi Nemlendirmek Neden Önemlidir?

Sağlıklı bir vücudun en net belirtisi sağlıklı bir cilttir. Sağlıklı bir cilt içinde nemlendirme özelliği oldukça önemlidir. Çünkü ciltte ki nem dengesi cilde esneklik kazandırır. Bu da tüm cildin parlak ve canlı olmasını sağlar. Nem dengesinde bozulma olan ciltte ilk belirti yaşlanma olsa da bunun yanı sıra pek çok ciddi sıkıntı da zaman içerisinde kendini göstermeye başlayacaktır. Bu neden ile cilt bakımı hassasiyet gösterilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Cilt Nem Kaybederse Ne Olur?

Cilt Nemlendirme
Cilt Nemlendirme

Genç ve canlı bir cilt için nem ilk sırada yer alır. Ciltte ki nem dengesini ise kişinin beslenmesinin yanı sıra vücudunda bulunan su oranı da oldukça etkilemektedir. Bunun yanı sıra çevre faktörleri olarak da adlandırılabilecek olan sıcak ve soğuk hava koşulları ya da güneş ışınları gibi pek çok faktör vücudun nem düzeyinin kaybolmasına sebep olabilir.
Cildin nem düzeyinin azalması ile birlikte ciltte kırışıklıklar daha fazla kendini göstermeye başlayacak ve cilt dayanıklılığını kaybedecektir.

Tüm bunların dışında ise cilt renginde ton farkı da kendini gösterecektir. Nem kaybı sebebi ile ciltte gerginlik hissi oluşabileceği gibi kızarıklık ve pullanma da zaman zaman kendini göstermeye başlayacaktır.

Cildi Nemlendirmek için Ne Yapmak Gerekli?

Ciltte ki nem dengesini korumak için öncelikle düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı edinmek gerekir. Ayrıca günlük su tüketimi de cildi nemlendirmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Vücut ne kadar iyi beslenir ise bunun cilde yansıması da aynı oranda olacaktır. Çünkü cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlar. Bu neden ile vücudun beslenme alışkanlığı önemlidir.

Kuru bir cildin nemlendirilmesi için dahili özelliklerin yanı sıra harici beslenme de önem kazanır. Bu neden ile cilt için uygun bir nemlendirici oldukça etkilidir. Cildi nemli tutmak için nemlendirici krem kullanmak cilde elastikiyet kazandıracağı için cildin daha dayanıklı olmasına da yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu