Ana1
Ana SayfaCilt MaskeleriCilt Sorunları

Çeşitli Cilt Sorunlarını Giderici Bitkisel Yöntemler

Cilt Sorunlarını giderici bitkisel Yöntemler

Cilt sorunlarını giderici bitkisel yöntemler geçmişten günümüze gelen ve faydaları kanıtlanmış yöntemlerdir. Cilt Kırışıklıkları, cilt çatlaklıkları, cilt kaşıntıları ve daha bir dizi problemler, üstesinden gelmek ve sağlıklı uygulamalar ile sizlere değerli bilgiler ve tarifler sunuyoruz.

Cilt Kırışıklıkları için Maske Tarifi

 • Salatalık ezilerek suyu elde edildikten sonra sütle karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Hazırlanan bu krem maske yapılarak yüz bölümüne sürülür.
 • Acı badem yağı, pirinç unu ve yumurta sarısı ile bir kaba konularak karıştırılır. Hazırlanan karışım krem kıvamına gelinceye kadar süt ile yoğurulur. Elde edilen kremden, banyodan bir saat önce vücuda masaj yapılarak sürülür.
 • Ihlamur çiçeği ve yaprakları ezildikten sonra süt ile karıştırılır. Elde edilen karışım, Salatalık suyu ile yoğurularak krem kıvamına getirilir. Hazırlanan kremden yatmadan önce cilde sürülür.
Salatalık Maskesi
Salatalık Maskesi

Cilt Tazeleyicisi Maske Tarifi

 • Bir avuç elma sirkesi veya damıtılmış beyaz sirkeye 1 Kahve fincanı su. Her yüz yıkamadan sonra uygulayın. Derinin doğal asitliğini sağlar ve kaba lekeli deriyi temizler ve zarifleştirir. Hoş kokulu içeriklerin ilavesi ile sirke saç boyası için de kullanabilirsiniz, sarışınlar saçlarında beyaz sirke kullanmalıdırlar. Not: Son araştırmalara göre, deri ve saç zararlı bakteri etkilerine karşı koruma sağlayan doğal bir asit yüzeyine sahiptir. Banyodan sonra deri ve saçınızın sağlığı ve güzelliği için asit dengesinin sağlanması gereklidir.

Cilt sorunlarını giderici bitkisel yöntemler arasındaki cilt çatlakları için maske tariflerini uygulayarak cildinizi sürekli canlı tutabilirsiniz.

Cilt Çatlakları için Maske Tarifi

* 1 Adet Bayır Turpu

* 1 Adet Soğan

* 1 Avuç Fesleğen

* 1 Çay kaşığı Zambak Yağı

* 1 Adet Yumurta Sarısı

* Yeterince Bal

* Yeterince Süt

Cilt Çatlakları için Maske Tarif 1

 • Rendelenen bayır turpu süt ile birlikte pişirilir. Süzülerek elde edilen sıvı, bir süre dinlendirilir. Dinlendirilen bu sıvı banyodan iki saat önce cilde sürülür.

Cilt Çatlakları için Maske Tarif 2

 • Soğan suyu, zambak yağı, yumurta sarısı ve bal bir kaba konularak karıştırılır. Elde edilen karışım ısıtıldıktan sonra krem haline gelinceye kadar yoğurulur. Tedavi süresince, elde edilen kremden cildin çatlayan yerlerine sürülür.

Cilt Çatlakları için Maske Tarif 3

 • Fesleğen üzerine kaynar su dökülerek demleme yapılır. Süzülerek elde edilen sıvıya soğan suyu ilave edilerek bir süre dinlendirilir. Hazırlanan karışım zambak yağı ile karıştırılarak merhem elde edilir. Hazırlanan bu sıvı merhem günaşırı çatlak cilde sürülür.

Cilt Güzelliği için Maske Tarifi

* 1 Avuç Lavanta Çiçeği

* 1 Avuç Ebe Gümeci

* 1 Avuç Papatya

* 1 Avuç Ihlamur

* 1Avuç Civanperçemi

* 1 Kahve Fincanı Gül Suyu

 • Lavanta çiçeğinden elde edilen losyon, şişlikleri, bereleri ve tıkanıklıkları giderir.
 • Ebe Gümeci Losyonu, tüm kızıllıklara, kaşıntılara, döküntülere ve çeşitli deri hastalıklarına karşı etkin yararlar sağlar.
 • Papatyadan demleme ile elde papatya lapası, sivilceleri giderir. Şampuanı ise saçları güçlendirir ve renklerini açar.
 • Ihlamur sinirleri yatıştırır, spazmlara karşı çıkar ve aşırı şişmanlıkları önler.
 • Civanperçemi, mükemmel bir toniktir, ayrıca varisleri ve göğüs çatlaklıklarını engeller.
 • Gül suyu ile yapılan kompres, ülserlerin dolgunlukların, birçok ilaçların baş edemediği göz hastalıklarının üstesinden gelir.
Ciltte Egzantem
Ciltte Egzantem

Ciltte Egzantem (Döküntü) için MaskeTarifi

* 2 Çorba Kaşığı Çemen Otu

* 1 Avuç Hercai Menekşe

* 1 Avuç Çoban Süzeği

* 1 Avuç Dağ Nohudu

* 1 Avuç Mersin Yaprağı

* Yeterince Yulaf

* Yeterince Zeytinyağı

Cilt Döküntüleri Egzama için Maske Tarif 1

 • Çemen otu mersin yaprağının suyu ile demlenir. Süzülerek elde edilen posa yulaf unu karışımıyla merhem kıvamına gelinceye kadar yoğurulur. Tedavi süresince hazırlanan merhem zeytinyağı ile yumuşatılarak cilde sürülür.

Cilt Döküntüleri Egzama için Maske Tarif 2

 • Hercai Menekşeden elde edilen lapa, merhem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ile yoğurulur. Hazırlanan merhem ılık suyla masaj yapılan yere temiz bir bezle sarılır.

Cilt Döküntüleri Egzama için Maske Tarif 3

 • Çoban süzeğinin meyvesi ezildikten sonra yakı kıvamına gelinceye kadar yulaf unu karıştırılarak yoğurulur. Elde edilen yakı, zeytinyağı ile yumuşatılarak cilt üzerine sürülür.

Cilt Döküntüleri Egzama için Maske Tarif 4

 • Dağ Nohudu havanda dövülerek ezilir. Elde edilen toz, merhem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ile karıştırılarak yoğurulur. Hazırlanan merhem ısıtıldıktan sonra cilt üzerine sürülür.

Ciltte Kaşıntı için Maske Tarifi

Bu tarifleri uygulamadan önce kaşınan yer gül suyu veya ılık su ile hafifçe temizlenmesi uygulama açısından faydalı olacaktır.

* 1 Avuç Ölü Çiçeği

* 1 Adet Limon

* 1 Avuç Biberiye

* 1 Avuç Hamam Otu

* Yeterince Sirke

* Yeterince Arpa Unu

* Yeterince Badem Yağı

* Yeterince Sarımsak Suyu

Cilt Kaşıntıları için Maske Tarif 1

 • Ölü çiçeği yaprakları sıcak suda demlenir. Sıkılarak elde edilen posa, arpa unu ve sarımsak suyu ilavesi pomat kıvamına gelinceye kadar yoğurulur. Hazırlana pomattan günaşırı kaşınan yere sürülür.

Cilt Kaşıntıları için Maske Tarif 2

 • Rendelenen Limon kabukları hamam otuyla birlikte suda pişirilir. Sıkılarak elde edilen posaya arpa unu karıştırılır. Hazırlanan karışım merhem kıvamına gelinceye kadar sirkeyle yoğurulur. Bu merhemden günaşırı kaşınan yere sürülür.

Cilt Kaşıntıları için Maske Tarif 3

 • Biberiye bitkisinin çiçekleri rendelenmiş limon kabukları ile birlikte dövülür. Elde edilen karışıma krem kıvamına gelinceye kadar bademyağı ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan kremden kaşınan yere sürülür.

Cilt Lekeleri için Maske Tarifi

* 1/2 Limon Kabuğu

* 2 Adet Elma

* 1 Adet Limon

* 1/2 Çay Bardağı Killi Toprak

* 3 Adet Havuç

* 1 Çorba Kaşığı Nışadır

* 1 Adet Yumurta

* 1 Çay Fincanı Süt

*1/2 Çay Bardağı Zeytinyağı

* Yeterince Bal

Kil Maskesi
Kil Maskesi

Cilt sorunlarını giderici bitkisel yöntemler arasında cilt lekelerine fayda sağlayacak tarifleri aşağıda bulabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Maske Tarif 1

 • Nışadır bal ile karıştırılarak krem kıvamına getirilir hazırlanan kremden günde 2 sefer ve tedavi süresince leke olan yere sürülür.

Cilt Lekeleri Maske Tarif 2

 • Yumurta akı ve rendelenmiş limon kabuğu krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak yoğurulur. Hazırlanan kremden, banyodan bir saat önce masaj yapılarak cilde sürülür.

Cilt Lekeleri Maske Tarif 3

 • Elma Suyu, limon suyu ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışıma zeytinyağı ve süt ilave edilerek kaynatılır. Elde edilen bu pomat soğuduktan sonra cilde masaj yapılarak sürülür.

Cilt Lekeleri Maske Tarif 4

 • Rendelenen Havuçtan elde edilen su killi toprak ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışım zeytinyağı ile karıştırılarak merhem kıvamına gelinceye kadar yoğurulur. Bu merhemden tedavi süresince, günaşırı lekeli cilde sürülür.

Cilt sorunlarını giderici bitkisel yöntemler arasında en önemlilerinden ve en çok tarif istenenlerden biriside cildi gençleştirmektir.

Cildi Gençleştirmek için Maske Tarifleri

* 3 Çorba Kaşığı Badem Unu

* 1 Adet Limon

* 2 Diş Sarımsak

* 1 Adet Soğan Suyu

* 1 Çorba Kaşığı Zambak Yağı

* 1 Adet Yumurta Sarısı

* Yeterince Bal

Maske Uygulama
Maske Uygulama

Cilt Gençleştirmek için Maske Tarif 1

 • Yumurta Sarısı Bal ve badem unu pomat kıvamına gelinceye kadar yoğurulur. Hazırlanan pomat yatmadan önce yüze sürülür. 20-25 dakika yüzde kaldıktan sonra ılık su ile yıkanır.

Cilt Gençleştirmek için Maske Tarif 2

 • Yumurta sarısı, limon suyu, rendelenmiş limon kabuğu krem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ile iyice karıştırılır. Elde edilen krem bir süre dinlendirildikten sonra yüze uygulanır.

Cilt Gençleştirmek için Maske Tarif 3

 • Süt, yumurta sarısı, badem unu lapa kıvamına gelinceye kadar ezilmiş sarımsakla yoğurulur. Hazırlanan lapa cilde masaj yapıldıktan sonra yüze sürülür.

Cilt Gençleştirmek için Maske Tarif 4

 • Soğan suyu, zambak yağı, yumurta sarısı, ve bal karıştırılarak lapa haline gelinceye kadar yoğurulur. Elde edilen lapa yatmadan önce yüze maske yapılarak sürülür.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu