Boyalı Saça Perma Yapılır Mı?

0
19589
Perma Saç
Perma Saç

Boyalı Saça Perma Yapılır Mı?

Düz ve sönük saçlardan sıkılan bayanların en çok tercih ettikleri seçeneklerden biri de permadır. Perma sayesinde hem eğlenceli hem de hareketli saçlara sahip olabilirsiniz. Uzun süre tatile çıkacak olan kişiler ya da saçı ile uzun süre ilgilenemeyecek olan kişiler için en ideal modellerdendir. Çünkü modeli bozulmadan uzun süre kullanım imkânı sunmaktadır.
Saçların uzun süre dalgalı kalmasını sağlamak için uygulanan işleme perma denilmektedir. Saçların yapısı, inceliği, kıvırcıklığı ve kalınlığı permanın kalıcı olması için önemlidir. Hafif dalgalı ve kalın telli olan saçlara uygulanan perma daha kalıcı olmaktadır. İnce telli saçlarda ise permanın kalıcılığı daha azdır.

Nemli ve yağlı olan saçlarda uygulanan perma çok kalıcı olmamaktadır. Bunun aksine kuru saçlarda ise uzun süre kullanılabilmektedir. Bayanların en merak ettiği konulardan biri de boyalı saça perma yapılabilirliğidir. Saçlarını istedikleri renge boyatmış olan kişiler, perma işleminden çekinmektedir. Aşağıda bu konu ile ilgili bilgiler verilmiştir.

perma
perma

BOYALI SAÇA PERMA UYGULAMASI

Boyalı saçlara perma yaptırmak isteyen kişilerin sayısı çok fazladır. Ancak boyalı saçlara perma yapılıp yapılamayacağı konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Perma ile maşa dalgasını karıştıran bayanlar bu kaygıyı yaşarlar.

Perma dalgası ile maşa dalgası birbirinden çok farklıdır. Perma işleminde oluşan dalga, saçın kendi doğal dalgası gibi durur. Maşa dalgası ise daha simetrik ve daha düzenlidir ancak permanın dalgası daha karışıktır ve simetrik değildir.

Boyalı saçlara perma işlemi yaptırmak mümkündür. Ancak bu işlemden sonra saçlara bakım kremleri uygulamak ve düzenli olarak saçlara bakım yapmak gerekir. Aksi takdirde saçlar yıpranmaktadır. Her banyodan sonra saçlara jöle veya köpük jöle sürülmesi gerekir. Yumuşak jöleler yerine daha sert jölelerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Eğer saçlara herhangi bir şekillendirici sürülmez ise permaların dalgası tiftik şeklinde olacaktır. Bu da hiç hoş bir görüntü ortaya çıkarmaz. İri dalga permalar daha kullanışlıdır. Bu nedenle uygulanacak kremler ile permaların dalgaları daha iri bir hale getirilmelidir.

Vücudun diğer kısımları nasıl bakıma ve besine ihtiyaç duyuyor ise saçlar da düzenli olarak bakım istemektedir. Bu nedenle özellikle boyalı ve permalı saçların bakımları aksatılmamalıdır.