Ana1
Hamilelik GebelikKadın Hastalık ve Bakım

Beta Hcg Nedir?

Bir kadının hamile olup olmadığının anlaşılmasını sağlayan teste Beta hcg denilmektedir. Bu konuda bilgisi olmayan kişiler Beta hcg nedir araştırmaktadır. Özellikle de yeni evlenen ve anne olma hayali kuran bayanlar, Beta hcg konusunda kapsamlı bir araştırma yaparlar.

Gebelik şüphesi olan kadınlardan alınan kan ile yapılan tahlil sonrasında, bayanların gebe olup olmadığı Beta hcg değerlerine göre belirlenir. Gebe olmayan kadınlarda yapılan tahlil sonucunda Beta hcg değeri 0 – 10 mlU / ml arasında çıkmaktadır.

Bu değerin 10’dan yüksek olması ile kadınların hamile olduğunu gösterir.
Gebeliğin başladığını göstermeye yarayan Beta hcg, bir kan bulgusudur. Kan testi ile tespit edilen Beta hcg’nin sürekli olarak yükselmesi ile hamilelikten % 100 emin olunur. Ancak Beta hcg değerinin ilk ölçüm sonrasında yükselmemesi ya da düşmesi gebeliğin oluşmadığını gösterir.

Beta hcg hormonu bebekten salgılanan bir hormondur. Bebekle anne arasında kan alışverişine başlandığı zaman bebekten anne karnına geçen hormon, anne adayının kanında kendini göstermeye başlamaktadır. Beta hcg seviyeleri doktor tarafından takip edilerek gebelik sürecinin gidişatının sağlıklı bir gebelik durumu gösterip göstermemesine bakılır.

Eğer Beta hcg değeri belirli bir yüksekliğe geldikten sonra yavaş yavaş gerilemeye başlamış ise, gebeliğin sağlıklı gitmediği ve bazı sorunların olduğu anlaşılmalıdır.

Beta HCG

Beta Hcg Yüksekliği Her Zaman Hamilelik Belirtisi Midir?

Yapılan kan testi sonucunda Beta hcg değerinin yüksek çıkması demek, o kişinin % 100 hamile olduğu anlamına gelmez. Bunun temel nedeni de, hamilelik dışındaki bazı temel sorunların da Beta hcg değerini yükseltiyor olmasıdır.

Mol Hidotiform ya da dış gebelik gibi sorunlarda kadınlara yapılan kan testinde Beta hcg değeri yüksek çıkmaktadır. Bu da kişileri yanıltmaktadır. Beta hcg değerinin her iki günde bir ölçülmesi ve her ölçümde bir önceki ölçümün iki katı olacak şekilde artması gerekir. Beta hcg değerinin adet gecikmesinden sonra yapılması, net sonuçlar verir. Hamilelik dışında Beta hcg değerini artıran faktörler şunlardır:

-Kanser
-Dış gebelik
-Gastrit
-Çoğul gebelik
-Düşük
-Boş gebelik
-Mol gebelik yani üzüm gebelik
-Germinal hücre tümörleri
-Pankreatik karsinom
-Mol Hidotiform hastalığı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu