Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Belirti Göstermeyen Kanser Türleri

Belirti Göstermeyen Kanser Türleri (Kadınlar İçin)

Kanser, en büyük ve en tehlikeli hastalıklarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 150 bin kadar kişi bir takım farklı kanser hastalıklarına yakalanıyor ve bu sayı her geçen yıl artış gösteriyor. Ancak teknolojinin de gelişmesiyle birlikte artık yapılacak olan erken teşhis sayesinde kanser erkek ya da kadın da tamamen yok etme imkanı veriyor.

O yüzden uzman doktorların önerdiği üzere mutlaka herkesin yılda bir kere check-up yaptırmalarının önemi, kanserin erken bir zamanda anlaşılması noktasında büyük bir önem taşımaktadır. Nitekim kanser türleri daha ortaya çıkmadan anlamak imkansız olduğundan dolayı birtakım belirtiler gösteren kanser ile birlikte  yapılacak olan erken teşhis ile müdahale gerçekleştirebilir ve kanserden kurtulma ihtimali %90 olarak kendisini gösterir.

Kadınlarda Meydana Gelen Kanserin Belirti Dönemleri

Kadınlarda günümüzde birçok farklı kanser söz konusudur. Bunlar içerisinde en çok meydana gelen meme kanseri ve rahim kanseridir. Aynı zamanda yumurtalık kanseri ile birlikte tiroid kanseri, cilt ve gırtlak kanseri, pankreas, kolon ve mide ile karaciğer kanserleri de kadınlarda ortaya çıkan kanser olarak dikkat çekmektedir.

Genel anlamda ise tüm bu kanserler için hiç belirtinin olmadığını söylemek doğru olmaz. Fakat belirtinin ortaya çıkması belli bir zaman geçmesine bağlı olarak değişmektedir. Yani bütün bu kanser çeşitleri ortaya çıkmadan önce anlaşılamamakla birlikte daha sonra her biri farklı rahatsızlıklar kapsamında belirti olarak kendisini göstermektedir. Burada belirti göstermeyen kanserler yoktur ancak tespit edilmesi adına mutlaka ortaya çıkan belirtiler kapsamında erken teşhis için hemen doktora gidilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Kanserden Kurtulma ve Korunma Yolları

Öncelikle kanserden kurtulma yolları olarak en önemli durum farklı kanser türlerinin belirtileri ortaya çıktığı zaman erken teşhis adına mutlaka uzman bir doktora görünülmesidir. Bu sayede gelişen teknoloji ile birlikte ve tıp alanındaki farklı yöntemler sayesinde tedavi süreci başlamakta ve kanserden kişi kurulabilmektedir. Ancak kansere yakalanmadan önce de yine sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmak ayrıca stresten mümkün olduğunca uzak kalmak kanseri önlemenin önemli yolları arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu