Ana1
Bebeklik

Bebekleri Güçlendiren Egzersizler Nelerdir?

Bebekleri Güçlendiren Egzersizler Nelerdir?

Bebek ve Egzersiz

            Bebekler için egzersizler çok önemlidir. Bebek için sadece iyi beslenmek ya da sıkı giyinmek önemli değildir. Bebeklerin sağlıklı olabilmeleri için egzersizlerin önemi çok büyüktür. Bunun farkına varılması ile son dönemlerde bu konu çok fazla araştırılmaya başlanmıştır.
Bütün gün hareketsiz yatan bebekler için geliştirilen egzersizler bebeklerin gelişimini olumlu etkilemektedir. Uzmanlar bebekler için egzersizler geliştirmenin çok önemli olduğunu belirtmektedir. Bebeği rahatlatan egzersizler, vücut gelişimini de sağlamaktadır. Ancak bebeklere egzersiz yaptırırken çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

0 – 6 ay bebeklerin hareket etmesini sağlayan egzersizler vücut kaslarını çalıştırırken, bebeklerin daha hızlı hareket etmesini sağlamaktadır. Ayrıca vücudun tüm bölgelerinin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bebekler için uygulanması gereken egzersizler aşağıda anlatılmıştır.

Bebeklere Uygulanacak Egzersizler

İlk olarak bebeğin avuç içlerinden ve bileklerinden tutularak sağ kolu sol tarafa, sol kolu da sağ tarafa çapraz olacak şekilde gerilir. Bu hareket bebeklerin hem kol  hem de boyun kaslarını çok iyi bir şekilde çalıştırmaktadır.

Paraşüt refleksi denilen  hareketler de bebeklerin gelişimlerini etkilemektedir. Bu hareket için her kol kendi tarafına yana ya da yukarıya doğru hareket ettirilir. Daha sonra ise bu hareketin tam tersi olan hareket yaptırılır.

Bebekler için ilk 6 ay gelişim açısından çok önemlidir. Bu hareketler bebeklerin ileride ayakta durmasını kolaylaştırır. Bebeklerin oturmasını ve dik durmasını da sağlayan egzersizler, kalça eklemlerini de çalıştırmaktadır.

Bebeklerin bacakları dikkatli bir şekilde karnına doğru bastırılarak aşağıya doğru gerdirilir. Bu hareketin 5 – 10 kere tekrarlanması yeterlidir. Bacakların biri diğer bacağın tarafına doğru uzatılır. Bu hareket her iki bacak için de 4 – 6 kez tekrar edilmelidir.

Bebekler 6. Aydan daha sonra destekli ve desteksiz oturmaktadır. Fakat egzersiz yaptırılan bebekler bu aşamaya 5. Aydan itibaren ulaşmaktadır. Genel olarak düzenli bir şekilde egzersiz yaptırılan bebekler, 6. Ve 7. Aydan itibaren destek almadan rahat bir şekilde oturabilmektedir.

Egzersizler hem annenin hem de bebeğin sakin ve rahat oldukları bir zamanda yaptırılmalıdır. Ayrıca egzersiz anında müzik açılması da bebekleri daha da rahatlatmaktadır. Annelerin bu konuda dikkatli olması gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu